Ustawa „Stop Rozbiórkom Altan” obowiązuje od 30 kwietnia!

3004.2015

Już od dziś obowiązuje ustawa o zmianie ustawy Prawo budowlane i niektórych innych ustaw. Uchwalenie nowego prawa, które chroni przed rozbiórkami 900 tys. altan, jest wspólnym sukcesem PZD i setek tysięcy działkowców, których poparcie umożliwiło wniesienie do Sejmu obywatelskiego projektu ustawy.

W styczniu 2014 r. Najwyższy Sąd Administracyjny wydał wyrok, w którym powołując się na słownikową definicję słowa „altana” stwierdził, że altana to pawilon ogrodowy o lekkiej konstrukcji, ażurowych ścianach, nie związany na stałe z podłożem. Taka interpretacja powodowała, że ponad 900 tys. altan w polskich ogrodach można było uznać za samowolę budowlaną i nakazać ich rozbiórkę na koszt użytkowników. Co więcej, dawała ona pretekst do odmawiania odszkodowań przy likwidacji ROD, a urzędnikom miejskim umożliwiała naliczanie podatków od tych nieruchomości.

W obronie użytkowników działek Krajowa Rada PZD zainicjowała opracowanie obywatelskiego projektu ustawy zmieniającej prawo budowlane. Opracował go i zgłosił do Sejmu Komitet Inicjatywy Ustawodawczej „Stop Rozbiórkom Altan”, którego pełnomocnikami byli mec. B. Piech i mec. T. Terlecki. Bardzo duże znaczenie dla sprawnego uchwalenia ustawy miało zaangażowanie Pani Premier Ewy Kopacz, która podczas specjalnego spotkania z Prezesem PZD Eugeniuszem Kondrackim i pełnomocnikami Komitetu „Stop Rozbiórkom Altan”  zaproponowała rządowe poprawki do projektu. O potrzebie zmiany prawa prezes PZD Eugeniusz Kondracki i przedstawiciele Komitetu przekonywali też na spotkaniach z parlamentarzystami. Jak ważnej sprawy dotykał projekt, pokazało ponad 700 tysięcy podpisów popierających projekt ustawy, które zebrano w niespełna trzy miesiące.

Prace nad ustawą w sejmowych i senackich komisjach przebiegły bardzo sprawnie. Jej założenia zostały przyjęte w Parlamencie niemal jednomyślnie, dzięki czemu Prezydent RP mógł podpisać ustawę już 2 kwietnia 2015 roku, a w Dzienniku Ustaw ogłoszono ją 15 kwietnia br.

Nowe prawo ostatecznie precyzuje pojęcie altan. To obiekty o powierzchni zabudowy do 35 m² i wysokości 5 m (przy dachu płaskim 4 m) z tarasem, gankiem lub werandą nieprzekraczającą 12 m², a działkowcy są zwolnieni od obowiązku uzyskania pozwolenia na ich budowę. Co ważne, wszystkie altany wybudowane przed wejściem w życie znowelizowanego prawa, ale spełniające ustawowe kryteria, są w jego świetle legalne.

Walka o altany po raz kolejny dowiodła, że dzięki przynależności ich ogrodów do Związku działkowcy są liczącą się grupą, która potrafi skutecznie bronić swoich interesów.

Ustawa z dnia 20 marca 2015 r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw jest opublikowana w Dzienniku Ustaw 2015 na pozycji 528.