Krajowe Dni Działkowca odbędą się 29 sierpnia br. w Tczewie

1707.2015

Trwają przygotowania do tegorocznych uroczystych obchodów Krajowego Dnia Działkowca, które odbędą się 29 sierpnia br. w Tczewie. Prezydium KR PZD zaprosiło do wspólnego świętowania wszystkie okręgi. W wydarzeniu tym weźmie udział zatem liczna, bo aż 700-osobowa reprezentacja działkowców z całego kraju. Ponadto we  wspólnym festynie uczestniczyć będą także mieszkańcy i działkowcy z Tczewa i pobliskich okolic.

Wśród gości pojawią się władze województwa pomorskiego, w tym Prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki. Zaproszenia otrzymają  też Pana Prezydent RP, Pani Premier Ewa Kopacz, ministrowie, parlamentarzyści,  przedstawiciele partii politycznych i związków zawodowych.

Program Krajowych Dni Działkowca został ukształtowany na przestrzeni wielu lat. Dlatego podobnie, jak w latach poprzednich, rozpocznie się on od wielkiej gali sztandarowej, w której będzie uczestniczyć wiele ROD i OZ, a także sztandar KR PZD. Następnie zostaną odśpiewane hymny - państwowy i związkowy „Zielona Rzeczpospolita”, po czym przemówienie wygłosi Prezes Związku Eugeniusz Kondracki. Przewidziane są także wystąpienia gości i uczestników imprezy.

Tegoroczne Dni Działkowca będę z pewnością wyjątkowe, podobnie jak cała miniona kadencja, w której działkowcy bardziej niż na wypoczynku musieli skupić się na obronie ogrodów. Impreza ta będzie zatem doskonałą okazją, by podziękować tym wszystkim, którzy z dużym zaangażowaniem i poświęceniem walczą o zachowanie ogrodów działkowych. Uczestniczyć będzie grupa byłych prezesów ROD z różnych krańców Polski, którzy po wielu latach zakończyli swoją pracę na rzecz ogrodów i społeczności działkowych. Za zasługi i oddanie dla PZD zostaną uhonorowani dyplomami i upominkami. Wręczone też zostaną także odznaczenia związkowe za zasługi dla PZD, oraz przyznane zostaną nagrody i wyróżnienia w konkursach krajowych: „ROD roku 2015r.” i „Wzorowa działka 2015r.”.

Impreza rozpocznie się już od wczesnych godzin porannych i potrwa do późnego wieczora. Gości zabawiać będą cztery lokalne zespoły artystyczne, które muzycznie i artystycznie umilą uczestnikom świętowanie.

Ponadto jak co roku działkowcy będą mogli zmierzyć się w konkursach na najlepszy kosz dożynkowy i na najsmaczniejsze ciasto drożdżowe z owocami z ogrodu.

Uroczystości odbędą się 29 sierpnia br. na Bulwarze Nadwiślańskim w Tczewie przy ul. Sambora.

Tradycja obchodów działkowego święta ma długą, bo ponad stuletnią tradycję. Podobne imprezy, w tym Europejski Dzień Działkowca, obchodzone są także w całej Europie. Przez lata dynamicznego rozwoju ogrodów działkowych były to święta przepełnione radością i nadzieją. Przez lata walki o istnienie ogrodów działkowych Dni Działkowca były również manifestacją jedności i determinacji w walce o utrwalone tradycją prawa, o rozwój ogrodów i wyrazem utożsamiania się ze swoją organizacją – Polskim Związkiem Działkowców. Święto to stwarza doskonałą okazję do tego, by działkowcy mogli się spotkać i wspólnie cieszyć się z tego, co dają ogrody działkowe.