Zmiana ustawy o ochronie przyrody! Jakie zmiany dla ROD?

1810.2015

Weszła w życie nowelizacja ustawy o ochronie przyrody. Działkowcy nadal będą musieli składać wnioski o wydanie zgody na usunięcie drzewa ozdobnego jednak nie ma już granicy wieku, a granica obwodu pnia.

Co się nie zmieniło?

  • - nadal potrzebujemy zgody na usunięcie zadrzewień od właściwego wójta/burmistrza/prezydenta miasta
  • - nadal wydanie zgody na usunięcie drzewa/krzewu jest dla działkowca nieodpłatne jako dla osoby fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej
  • - działkowiec składając wniosek musi załączyć potwierdzenie prawa do działki we właściwym zarządzie ROD
  • - nie potrzebujemy zgody na usunięcie krzewu młodszego niż 10 lat

Co się zmieniło?

  • - kwestia potrzeby uzyskania zgody na wycinkę drzewa nie jest już uzależniona od wieku drzewa a od obwodu pnia na wysokości 5 cm - zgodnie z ustawą (art. 83f ust. 1 punkt 3 ustawy o ochronie przyrody) nie potrzebujemy zgody na usunięcie, jeśli na wysokości 5 cm obwód pnia drzewa nie przekracza 35 cm (topola, wierzba, kasztanowiec zwyczajny, klon jesionolistny, klon srebrzysty, robinia akacjowa, platan klonolistny) lub 25 cm (pozostałe gatunki drzew)
  • - zmniejszyły się także kary za wycinkę drzewa bez odpowiedniego zezwolenia, przy czym nadal dużo korzystniej jest uzyskać zezwolenie niż ponosić karę
 

Apelujemy zatem o to aby zwracać szczególną uwagę na własne nasadzenia oraz szczegółowo planować ich umiejscowienie i rozrost na własnej działce. Przypominamy jednocześnie, że w ogrodach działkowych powinniśmy nasadzać drzewa z gatunków karłowatych, gdyż większe najzwyczajniej bardzo szybko zacienią działkę naszą i naszych sąsiadów.

A.L.