Pies z żółtą wstążką także w Gdańsku

1011.2015

dogiW Gdańsku trwa akcja promowania projektu "psa z żółtą wstążką". Efekt powinien być coraz bardziej widoczny, gdyż objawia się psami, które do obroży lub smyczy mają przyczepiony taki właśnie znak, żółtą wstążkę. Co oznacza taki symbol? Przekaz jest tak samo prosty jak barwy ostrzegawcze u np. trujących płazów. Taki pies potrzebuje przestrzeni. Nie zawsze będzie się wiązało to z agresywnością psa w stosunku do ludzi czy innych zwierząt - czasem będzie się wiązało z jego stanem emocjonalnym, choroba lub wiekiem. Żółta wstążka ma dać jasno do zrozumienia aby do tego psa dłoni nie wyciągać.

Oczywiście postępowanie z psami na terenie ogrodów działkowych regulują przepisy Regulaminu ROD (najnowszy regulamin wejdzie w życie już 1.01.2016 r.)  - zgodnie przepisami porządkowymi na terenie ogrodu zakazuje się wprowadzania i trzymania na terenie ROD psów bez smyczy i kagańca oraz stałego utrzymywania kotów i psów na działce. Przepis nie różnicuje terenu ogrodu na działki i alejki. Należy o tym bezwzględnie pamiętać. Pies na terenie ogrodu, jak w każdym miejscu publicznym, powinien poruszać się jedynie pod opieką właściciela, na smyczy i w kagańcu. Często działkowcy na swoich działkach spuszczają swoje psiaki ze smyczy i dają im chwile takiej wolności - nie widząc w tym nic niestosownego lub niebezpiecznego. Poza tym wszyscy właściciele psów wiedzą, że pies uwiązany najzwyczajniej się męczy. Z drugiej strony pies na tzw. luzie spuszczony choć na chwilę z oka potrafi przedostać się poza działkę pod lub nad ogrodzeniem i zawitać do innych działkowców, którzy sobie tego nie życzą. Jak tu znaleźć kompromis? Sami apelujemy, aby zawsze zachować rozsądek - jeśli już chcemy naszego psa nieco wypuścić na działce - zbudujmy mu kojec w którym nie będzie uwiązany, a jednocześnie będzie zabezpieczony.

Gdzie tu miejsce żółtej wstążki? Jest to pozytywna akcja, która odpowiednio promowana może pomóc w podniesieniu bezpieczeństwa ludzi oraz komfortu psów - w naszych ogrodach działkowych. Zachęcamy do zapoznania się z założeniami akcji oraz opiniami ekspertów. Więcej informacji na portalach: www.gdansk.pl i www.zpazurem.pl

AL