To już 2 lata wielkiego sukcesu PZD i działkowców!

1801.2016

19 stycznia br. mijają dokładnie 2 lata od momentu wejścia w życie Ustawy o Rodzinnych Ogrodach Działkowych, która bez wątpienia jest jednym z największych sukcesów PZD w walce o ogrody działkowe i ochronę praw użytkowników działek w ROD.

19 stycznia 2014 r. po 18 miesiącach ciężkiej batalii działkowcy wreszcie odetchnęli z ulgą, bowiem doczekali się dnia, kiedy ustawa zaczęła obowiązywać. Zanim jednak nadeszła tak długo oczekiwana chwila, działkowcy wraz z PZD musieli zewrzeć szyki, i mimo ataków z zewnątrz zawalczyć o swoje prawa.

Wszystko to było pokłosiem zakwestionowania 11 lipca 2012 r. przez Trybunał Konstytucyjny 24 artykułów ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych z 2005 roku. Trybunał Konstytucyjny odroczył wówczas wejście w życie wyroku o 18 miesięcy. W tym czasie miała powstać zgodna z konstytucją RP ustawa godząca prawa działkowców i właścicieli ziem. W istocie decyzją Trybunału działkowcy zostali pozbawieni swoich praw i przywilejów, takich jak zwolnienia podatkowe i prawa do gruntu. Działkowcy nie mieli wątpliwości, że Trybunał Konstytucyjny wydał w imieniu Rzeczpospolitej Polskiej krzywdzący dla ich społeczności wyrok, który przyjęto z niedowierzaniem. Wszakże PZD został ukarany przez Trybunał za to, że przez przeszło 20 lat skutecznie i bezinteresownie bronił ogrody działkowe i nabyte prawa działkowców przed zakusami środowisk polityczno-biznesowych o odebranie gruntów ogrodów, a następnie przeznaczenie ich na cele komercyjne i co za tym idzie – ich spieniężenie.

Pełna treść artykułu: To już 2 lata wielkiego sukcesu PZD i działkowców!