Zamieszkiwanie i ponadnormatywne altany - na przykładzie dwóch ogrodów w Gdańsku

1305.2016

Pomorze to region silnie turystyczny, co ma znaczący wpływ na cenę gruntów. To z pewnością także jeden z powodów, dla których co poniektórzy decydują się na wybudowanie ponadnormatywnej altany i zamieszkanie w ogrodzie działkowym. Jednocześnie bezpardonowo łamiąc prawo i doprowadzając ROD do ruiny, czyli zaprzeczając jego podstawowym funkcjom i idei ogrodnictwa działkowego wypracowanej od pokoleń.

ROD „Przyszłość” to gdański ogród położony w bliskim sąsiedztwie słynnego stadionu Arena Gdańsk. Ogród ten został utworzony w 1960 roku i na ponad 7 ha znajduje się w nim 157 działek. Niestety na terenie ogrodu, wg danych zarządu ROD, znajduje się 17 ponadnormatywnych altan, a aż 20 rodzin zamieszkuje w nim działki.

Piękno tego urokliwego ogrodu działkowego zaburzają wyrastające pomiędzy małymi altankami wielkie domy. O przytłaczającej bryle, wyposażone w szamba, często z bałaganem na posesji i oddzielone wysokimi ogrodzeniami, które znacznie przekraczają dozwolony 1 m i absolutnie nie są ażurowe. Na takich działkach możemy zobaczyć suszące się pranie, zaparkowane samochody, a na dachach zamontowane anteny satelitarne. Z podwórek przed pseudo –altanami dobiegają odgłosy życia codziennego mieszkańców, hałas bawiących się dzieci, który zakłóca spokój innym uczciwym działkowcom, pragnącym uprawiać swoje działki zgodnie z przepisami prawa. (czytaj więcej)