Obchody Krajowych Dni Działkowca w Zabrzu

0509.2016

W Zabrzu zakończyły się uroczyste obchody Krajowych Dni Działkowca, w których uczestniczył Prezes PZD Eugeniusz Kondracki, władze Zabrza na czele z Prezydent Zabrza Małgorzatą Mańką-Szulik oraz wiceprezydentami Katarzyną Dzióbą i Krzysztofem Lewandowskim oraz zaproszeni goście i politycy. W uroczystości uczestniczyło też. ok. 800 działkowców z całej Polski.

Polski Związek Działkowców do wspólnego świętowania zaprosił również wielu znamienitych gości - przedstawicieli władz krajowych i lokalnych, parlamentarzystów oraz polityków wszystkich ugrupowań.

Było tłumnie, gwarnie i radośnie. Działkowcy przywieźli ze sobą piękne kosze dożynkowe, które pięknie ozdobiły scenę w namiocie, gdzie odbywały się oficjalne uroczystości.

Krajowe Dni Działkowca rozpoczęły się o godz. 11 honorową salwą armatnią, którą wystrzeliło Bractwo Kurkowe dla uczczenia jubileuszu 35-lecia istnienia Polskiego Związku Działkowców. Następnie przy dźwiękach orkiestry dętej odbyła się uroczysta gala sztandarowa, a następnie zebrani odśpiewali hymn państwowy i związkowy.

Wystąpienia okolicznościowe wygłosił Prezes PZD Eugeniusz Kondracki, a także Prezydent Zabrza oraz Prezes Okręgu Śląskiego PZD Józef Noski. Działkowców powitała też Prezydent Zabrza.

 

Odbyło się także uroczyste wręczenie sztandaru Prezesowi ROD "Rozkwit" w Rybniku.

Odczytano listy gratulacyjne, jakie przesłali z okazji działkowego święta i obchodzonego jubileuszu zaproszeni goście, którzy z różnych względów nie mogli w tym dniu być razem z działkowcami w Zabrzu.

Uczestnicy mieli też okazję wpisać swoje życzenia z okazji Jubileuszu PZD do pamiątkowej księgi wpisów.

Tradycyjnie już ogłoszono laureatów w krajowych konkursach „ROD roku 2016” oraz „Wzorowa działka roku 2016”, "Wzorowa altana", a także wręczenie odznaczeń związkowych, w tym jubileuszowych z okazji 35-lecia PZD. Atrakcji nie brakowało, a działkowcy nie kryli wzruszenia i radości.

Po części oficjalnej, która zakończyła się około godz. 14:00 zaplanowano m.in.  zwiedzanie wystaw, kiermasz, prezentacje, degustacje i wiele innych atrakcji. Gości zabawiały lokalne zespoły artystyczne, które muzycznie i artystycznie umiliły uczestnikom świętowanie.

 

Dni Działkowca od wielu lat stwarzają doskonałą okazję do zamanifestowania jedności i solidarności środowiska skupionego wokół ogrodnictwa działkowego. Działkowcy wyrażali wdzięczność PZD za wspaniałą organizację tego święta, wzajemną życzliwość i wspólną zabawę. Panowała przyjacielska i serdeczna atmosfera wspólnego świętowania, która na długo zapisze się w pamięci uczestników zgromadzonych na krajowym święcie Dni Działkowca.

Pełną informację na temat obchodów Krajowych Dni Działkowca połączonych z Jubileuszem 35-lecia PZD opublikujemy w poniedziałek 5 września.

AH

Źródło