http://starogardgdanski.naszemiasto.pl : "Mieszkańców łączy pasja do ogródków działkowych"

1409.2016

Praca dom i działka. Czasami obowiązków było zbyt dużo i trzeba było z czegoś zrezygnować. Jednak jeśli raz złapie się tego bakcyla, to na pewno nie da się o niej zapomnieć. Mowa oczywiście o działce!

Starogardzki Rynek tego dnia należał do miłośników ogródków. A wszystko to za sprawą Okręgowych Dni Działkowca Okręgu Pomorskiego Polskiego Związku Działkowców, które odbyły się w stolicy Kociewia.

Były nagrody i wyróżnienia. Działka Marii Bielasiewicz otrzymała tytuł wzorowej. Swój kawałek ziemi ma na terenie Rodzinnego o Ogrodu Działkowego “Relaks”. Tu mieszkańcy uprawiają 174 działki. Ogród istnieje od 1983 r. - Zajmuje się nią dopiero cztery lata - opowiada. - Kiedyś pracowałam i miałam swój ogródek. Jednak obowiązków było zbyt dużo, dlatego musiałam go sprzedać. Gdy przeszłam na emeryturę, to zaczęło mi czegoś brakować. Ponownie kupiłam działkę. Nie wyobrażam sobie bez niej życia. Uprawiam na niej warzywa, owoce, bardzo lubię uprawiać kwiaty. Byłam zaskoczona, że moja działka została wyróżniona. To bardzo miłe. Pracy było sporo. Poprzedni właściciel zmarł. Przez jakiś czas nic się na niej nie działo. Rosły chwasty. Musiałam ją doprowadzić do porządku. Nie odbieram tego jak ciężkiej pracy, to dla mnie sama przyjemność!

Pasja i umiejętności sprawiły, że tytuł za najpiękniejszy balkon zdobył Jerzy Bigus ze Starogardu Gdańskiego. - Trzeba to po prostu lubić - podkreśla. - Na balkonie mam skrzynki drewniane, które są donicami dla roślin. Znajdują się w nich kwiaty wyhodowane na działce. Latem, aby je podlać zużywałem nawet 30 litrów wody. Oprócz kwiatów mam trawy ozdobne, zioła, które wykorzystuję w kuchni.

Pierwszym ogrodem działkowym w Starogardzie Gdańskim była “Polpharma”, założona w 1959 r. Składała się z trzech oddzielnych sektorów zlokalizowanych przy ul. B. Prusa i ul. Hermanowskiej. Obszar ogrodu to prawie 17 hektarów, na którym wydzielono 450 działek.

Wiceprezes Zarządu Okręgu Pomorskiego Polskiego Związku Działkowców Mieczysław Kamiński podziękował prezydentowi za serdeczne przyjęcie. Podkreślił także wkład pracy wszystkich właścicieli ogródków działkowych z powiatu starogardzkiego.

- Niezwykle przyjemnie jest spotkać się z państwem i rozpocząć naszą dzisiejszą uroczystość - mówił wiceprezes. Możemy świętować w Starogardzie Gdańskim dzięki życzliwości pana prezydenta. Dzisiejsze wydarzenie jest świętem całego okręgu, całej naszej społeczności. Jest to święto podwójne, bo w tym roku obchodzimy także 35 lecie Polskiego Związku Działkowca- dodał.

- Idea ruchu działkowego zrodziła się w Niemczech - przypomniał podczas uroczystości Bogdan Grzela, przewodniczący Kolegium Prezesów. - W 1885 r. w Lipsku powstał pierwszy ogród działkowy w Polsce. Powstawały one głównie na terenie zaboru pruskiego i w Kongresówce. Powstawały one w miastach najbardziej uprzemysłowionych.

Powiat starogardzki posiada 19 Rodzinnych Ogrodów Działkowych, z czego 14 założono w Starogardzie Gd. Dziś skupiają 2700 członków. 4 ogrody funkcjonują w Skarszewach, a jeden w Skórczu.

Ustawą sejmową z 6 maja 1981 r. powołano Polski Związek Działkowców. Od tego dnia upłynęło już 35 lat. Przez ten czas idea ruchu działkowego wciąż się rozwijała.

Źródło