trojmiasto.pl: "Jesień w ogrodzie. Sadzimy drzewa, krzewy i pnącza, które szybko rosną"

2609.2016

Zakładanie ogrodu wymaga wiele wysiłku, a na efekt końcowy trzeba czekać nawet kilka lat. Zasadzone rośliny potrzebują bowiem czasu, by się przyjąć i rozrosnąć.

Jeśli chcemy szybko założyć ogród lub uzyskać w nim określony efekt można postąpić na dwa sposoby: zdecydować się na zakup większych egzemplarzy, co będzie jednoznaczne z wyższymi kosztami i większym ryzykiem, że roślina się nie przyjmie, albo dobrać takie gatunki, które mają szybsze tempo wzrostu.

Ale uwaga: gatunki, które rosną szybko powinniśmy dopasować przede wszystkim do powierzchni działki czy wielkości ogrodu. Mając do dyspozycji niewielką przestrzeń powinniśmy się ograniczyć do kliku drzew czy krzewów. Roślinność szybko rosnąca po kilku sezonach zazwyczaj osiąga duże rozmiary. Nie warto więc przesadzać z ich liczbą.

Trzeba też pamiętać, że tempo wzrostu drzew i krzewów zależy w dużej mierze od miejsca, gdzie zostaną one posadzone, szczególnie od warunków glebowych i klimatycznych. Są jednak gatunki i odmiany, które charakteryzują się z natury bujnym wzrostem. Tym szybciej będą rosły, im bardziej korzystne będą warunki siedliskowe.

Drzewa i krzewy iglaste

Drzewa i krzewy iglaste często pojawiają się w naszych ogrodach, głównie jako żywopłoty czy szpalery. Iglasty żywopłot powinien być nie tylko ładny, ale też odporny. Tutaj dochodzi nam następne kryterium doboru, jakim jest tolerancja na przycinanie. Dobrze znoszące przycinanie okazy odwdzięczą się ładniejszym wyglądem. Do najpopularniejszych okazów należą żywotniki, zwane tujami, i jałowce. Pozostałe szybko rosnące gatunki to przede wszystkim sosny, świerki i modrzewie.

- Świetnie sprawdzą się jodły kalifornijskie i modrzewie europejskie. Ich cena zależy od wielkości - kosztują od kilku do kilkunastu złotych. W przypadku drzew liściastych możemy zdecydować się na różne odmiany klonu, brzozy brodawkowate, oliwniki wąskolistne, akacje czy odmiany wierzby. Rozpiętość cen poszczególnych gatunków jest dość duża i również uzależniona od wielkości okazu. Ceny rozpoczynają się od kilku złotych, na kilkuset skończywszy - stwierdza Marta Kwaśnik ze Szkółki Drzew i Krzewów Dendron. Drzewa i krzewy liściaste Chcąc zasadzić szybko rosnące drzewa i krzewy liściaste powinniśmy się zdecydować przede wszystkim na brzozę brodawkowatą, wierzbę, jeden z wielu gatunków topoli, klon, dąb czerwony, czeremchę bądź lipę szerokolistną. Krzewy liściaste dają ogromne pole do popisu. Możemy je kształtować przykładowo w formę żywopłotów. Ponadto są dekoracyjne zarówno podczas kwitnienia, jak i zimą. Swoimi kwiatami zachwycać nas mogą takie gatunki jak: forsycje, krzewuszki, budleje czy jaśminowce. Interesującą ozdobą zimową okażą się derenie, natomiast na żywopłoty świetnie nada się ligustr czy irga błyszcząca. Ciekawą propozycją są także forsycje czy czarne bzy. Czytaj także: Wycinka drzew. Niższe opłaty i kary Pnącza i inne rośliny ogrodowe Kolejną ciekawą propozycją roślinnej aranżacji ogrodu są pnącza. Ich ogromnym atutem jest możliwość osłonięcia nieestetycznego ogrodzenia czy elewacji budynku. Chcąc uzyskać szybkie efekty, powinniśmy zdecydować się na akebię, rdestówki czy powojniki. - Najszybszą osłonę stworzy rdestówka bucharska, która osiąga wysokość dwunastu metrów. Jej roczne tempo wzrostu wynosi sześć metrów, dzięki czemu może przykryć płot w około dwa miesiące. Pod koniec lata i jesienią rdestówka pokrywa się drobnymi kwiatami - stwierdza Piotr Krzemiński z firmy Gardenowy. Co ciekawe, nie ma specjalnych wymagań uprawowych. Należy tylko zadbać, żeby cień nie był zbyt silny, a gleba zbyt sucha. - Podobnie rosną niektóre powojniki, które obficie kwitną. W zależności od odmiany mają różne kształty i kolory. Zarówno rdestówka jak i powojniki mają szybsze tempo wzrostu niż bluszcz pospolity, który ma pół metra wzrostu   rocznie - ocenia Piotr Krzemiński. Komponując ogród powinniśmy pamiętać także o uzupełnieniu nasadzeń innymi roślinami w taki sposób, aby tworzyły piękne rabaty. Dobrym rozwiązaniem mogą w takim przypadku być byliny oraz wybrane gatunki jednoroczne. - Jeśli chcemy w krótkim czasie cieszyć się efektami pięknego ogrodu, należy unikać bukszpanu wiecznie zielonego oraz ostrokrzewu. Te po wielu latach rosną do dwóch metrów - dodaje Piotr Krzemiński. Czytaj więcej na: http://dom.trojmiasto.pl/Jesien-w-ogrodzie-Sadzimy-drzewa-krzewy-i-pnacza-ktore-szybko-rosna-n105830.html#tri