Przygotujmy rośliny do przezimowania

1011.2016

kopczykowanieSkończyło się lato i minęła złota polska jesień a nieuchronnie zbliża się okres zimowy;  słupek rtęci spada coraz niżej, wiatry wieją coraz mocniej. Pora pomyśleć o naszych roślinach , ponieważ nie wszystkie, które mamy w swoich ogrodach dobrze znoszą niekorzystne warunki pogodowe, a szczególnie niskie temperatury. Chcąc aby rośliny w następnym sezonie cieszyły nas  swoim wyglądem  i zdobiły nasze ogrody , należy o nie zadbać już teraz i pomóc im przetrwać zimę. Rośliny pochodzące z cieplejszych rejonów szczególnie narażone są na przemarzanie, a także na silnie wiejące wiatry, które w parze z niską temperaturą zabezpieczanie-rozwyrządzają duże szkody. Są różne sposoby zabezpieczania roślin, od bardzo prostych i mało kosztownych do bardziej wyszukanych. Najprostszy sposób to kopczykowanie czyli obsypanie ziemią na wysokość około 20cm) podstawy rośliny. Tak zabezpieczamy np. róże krzaczaste, (pamiętajmy też , aby róż nie przycinać jesienią tylko na wiosnę). W przypadku róż piennych częścią narażoną na przemarzniecie jest właśnie korona. Celem zabezpieczenia rośliny odwiązujemy pień od palika, przyginamy do ziemi i koronę zabezpieczamy.

Inny prosty sposób to przykrycie  roślin tzw. stroiszem  (stroisz to nic innego jak gałązki iglaków).stroisz Stroiszem można okrywać byliny wrażliwe na niskie temperatury, niskie krzewy, a także posadzone jesienią  rośliny cebulowe. Rabaty możemy też okrywać warstwą kompostu bądź liści.

Zabezpieczanie krzewów

W przypadku wyższych krzewów iglastych ważną czynnością jest obwiązanie rośliny sznurkiem -  zapobiega to rozłamaniu czy deformacji rośliny w przypadku dużych opadów śniegu. Przy krzewach bardzo wrażliwych na przemarzanie zakładamy jeszcze ,,ubranko”.

W sklepach ogrodniczych są dostępne różne materiały służące do zabezpieczania roślin na zimę .

okrywanieBardzo często używana jest agrowłóknina, zaleca się stosować tzw. agrowłókninę zimową  -  jest grubsza a tym samym trwalsza.

Inne materiały służące do ochrony przed mrozem to maty słomiane i  tkanina jutowa, kartony, tektura karbowana.

Od jakiegoś czasu w sklepach dostępne są gotowe ,,ubranka” dla roślin. Są to ozdobne ,,worki”, które po prostu nakłada się na roślinę i przywiązuje do pnia. Oczywiście można też samemu przygotować takie okrycia naszywając na tkaninę jakieś ozdoby czy przywiązując  kolorowe kokardy – wtedy ogród zimą też wygląda kolorowo.

Uwaga!

Do zabezpieczania i okrywania roślin na zimę nie można stosować folii.

Kiedy zabezpieczać rośliny – otóż konkretnej daty nie można podać, trzeba ,,trzymać rękę na pulsie” i obserwować prognozy. Zabezpieczamy po pierwszych przymrozkach, ponieważ wcześniejsze okrycie może przynieść więcej szkody niż pożytku.

I jeszcze jedna ważna rzecz dotycząca rośli zimozielonych – pamiętajmy o zaopatrzeniu tych roślin w wodę czyli dostatecznym nawodnieniu gleby przed zimą.

Źródła fotografii:
  1. Foto 1
  2. Foto 2
  3. Foto 3
  4. Foto 4
M.H.N