Rdza gruszy coraz większym problemem na działkach

1204.2018

 

Rdza gruszy – kiedyś rzadko występująca w Polsce, dziś stanowi coraz większy problem. Jest to choroba grzybowa, dwudomowa – oznacza to, że do pełnego rozwoju potrzebuje ona dwóch żywicieli. Tymi żywicielami są grusza i jałowiec – szczególnie gatunki takie jak: jałowiec sabiński, chiński i pospolity.

Właśnie ten drugi żywiciel czyli jałowiec, stanowi problem ze względu na popularność nasadzeń tego gatunku na działkach. Grusza zaraża się od jałowca    ( nigdy od innej gruszy ) i odwrotnie ,  jałowiec też nie zarazi się od jałowca. Znaczną część roku grzyb rozwija się na jałowcu. Od połowy kwietnia do czerwca zarodniki grzyba z jałowca przenoszą się na grusze, gdzie w połowie maja na młodych liściach już widać pierwsze objawy – na wierzchniej stronie liści plamy o jaskrawoczerwonym zabarwieniu, z czasem przechodzące w pomarańczowe narośla .W następnym etapie (latem) tworzą się zarodniki ( stożkowate, żółtopomarańczowe skupiska na dolnej stronie liści). Porażone liście przedwcześnie opadają ograniczając możliwość fotosyntezy, a tym samym drzewo bardzo się osłabia. Porażeniu ulegają też owoce, które opadają z drzewa i nie nadają się do spożycia, te które pozostają na drzewie też nie są do jedzenia.

Zwalczanie rdzy gruszy na ogrodach działkowych jest bardzo utrudnione ze względu na częste występowanie na działkach jałowców. Zarodniki grzyba przenoszą się z wiatrem na duże odległości (kilkaset metrów nawet do kilku kilometrów), a nie wszyscy stosują opryski.

Aby zapobiegać występowaniu tej choroby należałoby przede wszystkim zlikwidować na wszystkich działkach jałowce, a to jest niewykonalne. Dlatego też chcąc posadzić gruszę należy wybrać odmianę , która jest rzadko porażana przez rdzę – są to odmiany: Lukasówka, Bera Hardy, Paryżanka. Niestety często uprawiana i lubiana Klapsa ( Faworytka ) jest bardzo podatna na rdzę i chcąc mieć owoce tej odmiany - trzeba zastosować ochronę. Przede wszystkim wyeliminować jałowce na swojej działce i namówić do tego również sąsiadów.

Tam gdzie choroba występuje w dużym nasileniu nie obejdzie się bez ,,chemii” – opryski wykonuje się w okresie maj-czerwiec ( od fazy różowego pąka do zakończenia kwitnienia) w odstępach 10-14 dni ( 2-3 opryski).

Skutecznym preparatem do zwalczania rdzy jest Score 250 EC.

Uwaga – działa skutecznie w temperaturze powyżej 12 ° C i stosować tylko dwa razy w sezonie. Trudność z tym środkiem polega na tym iż Score  250 EC został wycofany dla amatorów tzn. nie jest dostępny w małych opakowaniach. W takim przypadku należy dogadać się z sąsiadami kupić dostępne opakowanie i podzielić na więcej działek.

Do ochrony przed rdzą gruszy na przemian można stosować preparaty przeciwko chorobom grzybowym jak: Miedzian 50 WP, Topsin M 500 S.C., Kaptan 50 WP.

Z innych polecanych na rdzę dostępnych preparatów jest Zato 50 WG ( 1,5 g preparatu rozpuścić w 5-7,5 l wody i to wystarczy na 100 m²). Zato 50 WG stosuje się tylko 2 razy w sezonie. Stosując opryski na parcha ogranicza się również występowanie rdzy gruszy.

Alternatywnie na rdzę gruszy można i należy stosować opryski ekologiczne preparatami naturalnymi np. wywar ze skrzypu polnego, wywar z cebuli, wywar z czosnku. Opryski należy wykonywać od początku sezonu wegetacyjnego co 7-17 dni. Można je stosować na przemian ze środkami chemicznymi.

Galeria