Dokarmianie ptaków zimą - niewielka fatyga, a przyjemności wiele

0502.2019

Na zimę wiele ptaków odlatuje do ciepłych krajów, ale też wiele gatunków zostaje u nas.

Są to głównie wróble, sikorki, dzięcioły, kosy, grubodzioby, dzwońce, jemiołuszki kowaliki, zięby ,gile i wiele innych. Dokarmiać należy tylko wtedy , kiedy one naprawdę tego potrzebują, a właśnie teraz jest ten czas, ponieważ zimowa aura utrudnia, a czasami wręcz uniemożliwia zdobywanie pokarmu. Jednak należy pamiętać , aby dokarmiać ,,z głową”. Bezmyślne dokarmianie sprawia, iż ptaki rozleniwiają się i nie odlatują na zimę (np. łabędzie czy kaczki).

Jeżeli zaczniemy dokarmiać ptaki, to należy robić to systematycznie do końca zimy, a nawet wiosną aż do okresu lęgowego.

Ważną rzeczą jest odpowiednie i właściwe usytuowanie karmników, tak, aby nie miały tam dostępu koty czy inne zwierzęta. Karma dla ptaków powinna być łatwo dostępna.

Następną ważną rzeczą jest regularne uzupełnianie pokarmu, a także czyszczenie karmnika, aby nie zalegały jakieś gnijące resztki, gdyż szkodzi to ptakom.

Są różne sposoby podawania pokarmu – najprostsze to wysypywanie różnych ziaren do karmnika, wieszanie słoninki czy uformowanych kul z tłuszczu i ziaren. Ptasią stołówkę możemy zaopatrywać, komponując sami ptasie menu lub kupując gotowe mieszanki w sklepach zoologicznych. Wieszając słoninkę, pamiętajmy, aby nie była słona, gdyż to szkodzi ptakom. Nie dokarmiamy chlebem ani suszonymi owocami ( suche owoce pęcznieją w wolu). Pokarm powinien być dobrej jakości i urozmaicony, oprócz nasion rośli oleistych (słonecznik łuskany, dynia) możemy też ,,serować’’ kasze, jabłka, gruszki.

Różne gatunki ptaków mają swoje upodobania co do pokarmu. I tak, słoninka ( przypominam nie solona) to przysmak przede wszystkim sikorek, ale nie pogardzą nią też dzięcioły, rudziki, kowaliki czy zięby. Sikorki lubią także łuskane nasiona orzechów włoskich oraz nasiona konopi, wróble zadowolą się prosem, ale lubią też drobne kasze oraz łuskany słonecznik.

Kosy i zięby, którym znacznie trudniej utrzymać się na wiszących kulkach z nasionami, szukają pokarmu na ziemi, dlatego też właśnie na ziemi należy rozsypać trochę ziaren dyni, słonecznika czy owsa, lubią też świeże jabłka, mrożone owoce czarnego bzu czy jarzębiny.

Pamiętajmy, że w ogrodzie są nie tylko ptaki, ale też częstymi gośćmi są też wiewiórki i dla nich też przygotujmy trochę orzechów, żołędzi czy kukurydzy.

Dokarmianie ptaków i innych zwierząt zimą to rzecz przyjemna i pożyteczna, szczególnie gdy zaangażujemy w to dzieci – będzie to praktyczna lekcja przyrody. Dzieci lubią pomagać , tylko trzeba ich do tego odpowiednio zmotywować i pokazać jak to robić właściwie. Prawidłowo prowadzone dokarmianie może być jedną z form aktywności ochrony przyrody.

Jeszcze jedna rzecz – planując nasadzenia w ogrodzie pamiętajmy, aby się tam znalazły takie gatunki jak: berberys, czarny bez, głóg, rokitnik, dzika róża, jabłoń ozdobna, jarzębina, gdyż owoce tych gatunków stanowią zimą doskonałe pożywienie dla ptaków.

MHN

Galeria