Chrońmy jeże w ROD
1403.2019
Docierają do nas sygnały, że zdarzają się incydenty podpalania stert gałęzi wraz ze śpiącymi w nich jeżami w okresie zimowym. Ważnym jest zasygnalizowanie tego problemu działkowcom.
Źródło: pixabay.com
Jeż jest bardzo pożytecznym zwierzęciem w naszych ogrodach. Żywiąc się owadami, dżdżownicami, padliną i opadłymi owocami nie zagraża roślinom i w żaden sposób nie jest uciążliwym gościem w ogrodzie. W Polsce występują dwa gatunki jeży – Jeż zachodni (Erinaceus europaeus) oraz Jeż wschodni (Erinaceus roumanicus). Są one bardzo do siebie podobne i przeciętny obserwator ma trudność z ich odróżnieniem. Obydwa gatunki znajdują są obecnie pod częściową ochroną gatunkową, do niedawna były chronione całkowicie - lecz nie znaczy to, że można je bezkarnie eliminować. Niestety brak wyobraźni i wiedzy na temat trybu życia tych zwierząt przyczynia się do tego zjawiska. Jeże zimują w stertach gałęzi pozostawionych po cięciu, uznając takie miejsce za bezpieczne.
Źródło: dzialkowiecsklep.pl
Żródło: semini.pl
Źródło: leroymerlin.pl
Źródło: allegro.pl
Apelujemy zatem o zwrócenie szczególnej uwagi na tę kwestię i proponujemy zainteresowanie się zapewnieniem bezpiecznego schronienia tym pożytecznym zwierzętom i samodzielne zbudowanie, bądź zakup gotowego domku oraz umiejscowienie go w zacisznej części ogrodu. Wystarczy skrzynka wypełniona sianem, by stworzyć odpowiednie miejsce do bytowania jeży. Tym prostym sposobem zyskujemy swojego sprzymierzeńca na lata w walce o piękny ogród.
mgr inż. Emilia Lipska