Nie pal śmieci na działce! Dostaniesz mandat i możesz stracić działkę!

2410.2019

Gorący okres porządkowy panuje w ogrodach – grabimy, sprzątamy, zabezpieczamy rośliny na zimę. Niestety do Polskiego Związku Działkowców dociera coraz więcej informacji o paleniu odpadów przez działkowców. Kłęby dymu unoszą się nad miastami, a działkowcy zamiast dbać o środowisko przyczyniają się do powstawania smogu. Skarżą się na to okoliczni mieszkańcy, którzy wyrabiają sobie złe zdanie o działkowcach i Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Wielokrotnie w ogrodach interweniują też służby. Ostatnio w Olsztynie Straż Miejska w ciągu tygodnia wystawiła dziesięć mandatów w wysokości do 500 zł za spalanie śmieci na działkach.

 

Przypominamy, że NIE WOLNO SPALAĆ NA DZIAŁKACH ŻADNYCH ODPADÓW !!

Zakazuje tego nie tylko Regulamin ROD (§ 133 pkt 5), ale przede wszystkim prawo powszechnie obowiązujące – ustawa o odpadach, ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminie. A nieprzestrzegający prawa działkowcy mogą także stracić swój ogródek. Działkowcom, którzy notorycznie palą liście i śmieci PZD może wypowiedzieć umowę.

Dlatego PZD apeluje – Działkowcy dbajcie o środowisko, o czyste powietrze! A także o dobrą opinię o was samych, ogrodach i Polskim Związku Działkowców. Społeczność lokalna powinna mieć o ogrodach dobre zdanie. Ogrody mają być przyjazne, otwarte a troska o środowisko powinna być priorytetem. Palenie śmieci i zanieczyszczanie dymem powietrza jest niezgodne z prawem i daje doskonałe podwaliny do szukania pretekstu na likwidację ogrodu, a nie jego rozwój. A przecież wszystkim zależy na tym, aby ROD istniały dalej i się rozwijały.

Ogrody jako zielone płuca pozwalają miastom na zdrowy oddech. Nie psujmy powietrza! Bo przecież sami też nim oddychamy!

E.Ch.

fot. www.pixabay.com

Galeria