Noblistka Olga Tokarczuk o ochronie klimatu

1112.2019

Wczoraj, 10 grudnia Olga Tokarczuk odebrała Nagrodę Nobla. Pisarka od lat zarówno w swojej twórczości, jak i wypowiedziach dużo miejsca poświęca zagadnieniom dotyczącym ekologii, ochrony środowiska i praw zwierząt. Tych tematów nie zabrakło również w jej wykładzie noblowskim, który wygłosiła w Akademii Szwedzkiej w Sztokholmie.

 „Świat umiera, a my nawet tego nie zauważamy. (...) Stajemy się wyznawcami prostych sił – fizycznych, społecznych, ekonomicznych, które poruszają nami, jakbyśmy byli zombie– mówiła noblistka. –„Kryzys klimatyczny i polityczny, w którym dzisiaj próbujemy się odnaleźć, i któremu pragniemy się przeciwstawić, ratując świat, nie wziął się znikąd. (...) Chciwość, brak szacunku do natury, egoizm, brak wyobraźni, niekończące się współzawodnictwo, brak odpowiedzialności sprowadziły świat do statusu przedmiotu, który można ciąć na kawałki, używać i niszczyć” – podkreśliła Olga Tokarczuk.

Polski Związek Działkowców bardzo cieszy, że kolejny głos alarmujący o tym, że jesteśmy na krawędzi katastrofy ekologicznej poszedł w świat.

Temat troski o środowisko i klimat Związek podejmuje już od dawna. W swoich apelach i stanowiskach jasno wskazuje na działania, które powinna podejmować społeczność działkowców, by ratować klimat i przyrodę. Może jest to skala mikro i kropla w morzu potrzeb, ale jak wiadomo „kropla drąży skałę”.  I razem można zdziałać coś dobrego, co może przyczynić się do spowolnienia zmian i nadejścia klimatycznej katastrofy. A to wszystko, po to by nam wszystkim żyło się lepiej i zdrowiej!

Pani Oldze serdecznie gratulujemy!

E.Ch.

 fot. https://pixabay.com/pl/

Galeria