Rośnie zainteresowanie działkami w ROD

2904.2020

Rodzinne Ogrody Działkowe znów stały się modne i popularne. Pomimo, że czas na dopełnienie formalności związanych z nabyciem prawa do działki jest obecnie niesprzyjający, zainteresowanie działkami rośnie lawinowo.

Sezon wypoczynkowy za pasem, ale epidemia koronawirusa spowodowała, że wszyscy musieliśmy zmienić plany urlopowe, przełożyć związane z nimi wyjazdy na bliżej niekreśloną przyszłość.  W bloku, w mieszkaniu, szczególnie w ładną pogodę, ciężko wysiedzieć. Pobyt na działce jest aktualnie jedną z nielicznych i bezpiecznych możliwości spędzenia wolnego czasu blisko natury.

Polski Związek Działkowców odnotował w ostatnim czasie gwałtowny wzrost zapotrzebowania na działki, szczególnie wśród młodych ludzi. Zainteresowanie działkami zawsze rosło na wiosnę. Co roku jest rotacja, niemniej obecnie, w czasie obowiązujących w kraju licznych zakazów i obostrzeń wynikających z ogłoszonego przez rząd stanu epidemii, pytań o wolne działki pojawia się naprawdę bardzo dużo. Do Jednostki Krajowej PZD codziennie wpływa  kilkanaście e-maili w tej sprawie. Bardzo wiele pytań podczas uruchomionych w związku z epidemią dyżurów telefonicznych (realizowanych zarówno w biurze KR, jak i wszystkich biurach OZ PZD) dotyczy właśnie wolnych działek w różnych regionach kraju. Z reguły padają pytania o konkretny ROD (dzwoniący chcą znać także warunki i koszty nabycia działki, opłaty związane z jej utrzymaniem), ale niektórzy są zdecydowani nabyć działkę w dowolnym, położonym niedaleko miejsca zamieszkania Ogrodzie. Zainteresowani są gotowi nabyć działkę niemal natychmiast, od ręki. Wzięciem cieszą się nawet te opuszczone i zaniedbane.

Epidemia wymusza zmiany naszych zachowań i przyzwyczajeń. Wakacje i długie weekendy w tym roku na pewno większość z nas będzie spędzać inaczej niż dotychczas. Rodzinne Ogrody Działkowe zawsze były zieloną oazą w miejskiej betonowej dżungli, idealną formą wypoczynku i rekreacji na łonie natury, bez konieczności wyjazdu daleko poza miasto.  Dla młodych małżeństw z dziećmi, dla niezbyt zamożnych rodzin, dla wszystkich tych, którzy chcą mieć swój skrawek zieleni, gdzie szczególnie teraz można bezpiecznie spędzić wolny czas działka w ROD jest idealną opcją.

Położenie ROD (zwykle w centrum miasta lub na jego obrzeżach) oraz stosunkowo nieduży koszt działki (pod względem finansowym jest dostępna niemal dla każdego - oczywiście ceny działek są różne, uzależnione od wielu czynników, w tym infrastruktury, urządzeń, nasadzeń, etc.) to zalety nie do przecenienia.

Wróciła moda na działki w ROD, z czego się bardzo cieszymy.

10.03.2020 na stronie KR Polskiego Związku Działkowców (link poniżej) zamieszczony został artykuł „Jak zostać działkowcem w PZD?” W informacji opisane są krok po kroku formalności, jakie trzeba dopełnić, aby nabyć prawo do działki w ROD.

http://pzd.pl/artykuly/22955/111/Jak-zostac-dzialkowcem-w-PZD.html

Z uwagi na fakt, że trwający stan epidemii i związane z nim obowiązujące obostrzenia mogą utrudniać realizację procedury zakupu działki Krajowy Zarząd PZD wydał w dniu 7 kwietnia 2020 r. Komunikat w sprawie przenoszenia prawa do działki w ROD podczas obowiązującego stanu epidemii, do zapoznania z którym zachęcamy wszystkich zainteresowanych nabyciem działki w ROD. 

http://pzd.pl/artykuly/23971/188/KOMUNIKAT-Krajowego-Zarzadu-Polskiego-Zwiazku-Dzialkowcow-z-dnia-7-kwietnia-2020-r-w-sprawie-przenoszenia-prawa-do-dzialki-w-ROD-podczas-obowiazujacego-stanu-epidemii.html

 

Monika Pawlińska

Wydział Prezydialny

29.04.2020 

Galeria