,,Plastik? Rezygnuję. Redukuję. Segreguję.” Sprzątanie świata, którym jest nasz ROD - działkowcy weźmy udział w akcji 18-20.09.2020 r.

1809.2020

Środowisko, w którym żyjemy jest niestety coraz bardziej zanieczyszczane w różny sposób.

Obowiązkiem każdego człowieka jest dbanie o środowisko, o zmniejszanie ,,generowania’’ śmieci oraz ich segregację co najmniej w najbliższym swoim otoczeniu.

Akcja sprzątania świata w Polsce odbywa się w III dekadzie września. Zapoczątkowała ją w 1994 roku Mira Stanisławska-Meysztowicz – założycielka Fundacji ,,Nasza Ziemia”.

W tym roku hasło akcji brzmi: ,,Plastik? Rezygnuję. Redukuję. Segreguję.”

 Celem tej akcji jest między innymi:

- dbanie o środowisko, w którym żyjemy

- promowanie nieśmiecenia

- selektywna zbiórka śmieci.

My jako działkowcy mamy w tym względzie naprawdę dużo do zrobienia – wystarczy spojrzeć w miejsca w ogrodzie, gdzie stoją kontenery na śmieci lub rozejrzeć się poza ogrodzenie Ogrodu… Najwyższy czas podejść do sprawy śmieci z większą powagą – przecież większość tego co wrzucamy do kontenera (czasami niestety obok) można przekompostować i uzyskać za darmo doskonały nawóz, którym jest kompost. Poza tym miejmy świadomość, że jeśli – mniej produkujemy śmieci – to mniej za to płacimy.

Apelujemy do Zarządów  ROD, aby podczas weekendu 18.09–20.09 2020 r. zorganizowali akcję ,,sprzątania świata”, którym dla nas jest nasz ogród, na którym uprawiamy swoją działkę. Mam nadzieję, że w większości ogrodów znajdą się chętni, którzy chwycą worki i pozbierają to co inni bezmyślnie porozrzucali. Zachęcamy do zorganizowania takiej akcji.

Przed pandemią takie akcje ,,sprzątania świata’’ organizowały szkoły – dzieci pod okiem wychowawców, wychodziły z workami i zbierały śmieci na osiedlu, wokół szkoły, nawet przedszkolaki ze starszych grup też chętnie zbierały śmieci. Niestety w tym roku akcje szkół są ograniczone, ale my działkowcy na własnym ,,działkowym podwórku’’ możemy coś pożytecznego zrobić.

Marianna Hukała-Niemczuk

instruktor ds. ogrodniczych Okręgu Pomorskiego PZD w Gdańsku

zdjęcie:

Fundacja Nasza Ziemia

Galeria