Nadzwyczajne walne zebrania informacyjne w ROD

0701.2013

Sytuacja wszystkich polskich działkowców jest bardzo trudna, a przyszłość ogrodów działkowych zagrożona. Jest to efekt wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Wyrok wchodzi w życie 21 stycznia 2014 r. i jeżeli do tego czasu nie będzie nowej ustawy o ogrodach działkowych, to stracą one wszystkie dotychczasowe prawa i podstawy funkcjonowania. Działkowcy stracą prawo do działki i wszystkie dotychczasowe uprawnienia związane z użytkowaniem działki w ROD. Także PZD utraci podstawy prawne funkcjonowania, a skutkiem tego będzie wygaśnięcie praw do gruntów ogrodów.

Działkowcy muszą znać swoją sytuację, dlatego Krajowa Rada na posiedzeniu w dniu 29 listopada 2012 r. podjęła Uchwałę Nr 2/VII/2012 w sprawie walnych zebrań informacyjnych w ROD, w której zobowiązała zarządy ROD do zwołania tych zebrań w grudniu 2012 r. i styczniu 2013 r. (Biuletyn Informacyjny Nr 13/2012, str. 8). Na posiedzeniu w dniu 20 grudnia 2012 r. KR uznała, że w każdym ROD do końca stycznia musi się odbyć nadzwyczajne walne zebranie informacyjne.

Ponieważ jest to walne zebranie informacyjne, nie jest wymagane zapraszanie każdego działkowca na piśmie, nie jest też wymagany 14 dniowy termin wysłania zaproszeń. Dzisiaj chodzi o to, aby dotrzeć do działkowców i ich rodzin z informacją, co grozi ogrodom i jak można temu zaradzić. Wskazane jest, aby były to otwarte walne zebrania z udziałem rodzin działkowców, a także sympatyków ogrodów działkowych. Aby zaprosić na to walne jak największą ilość działkowców i ich rodzin, można korzystać ze wszystkich możliwości dotarcia – pocztą, pocztą elektroniczną, ogłoszenia w miejscowej prasie, lokalnych rozgłośniach radiowych i telewizyjnych, a także na plakatach i ulotkach.

Na walnym zebraniu należy poinformować uczestników o skutkach wyroku Trybunału i o inicjatywie Platformy Obywatelskiej – opracowane przez zespół posłów PO założenia do nowej ustawy o ogrodach działkowych nie zostawiają żadnych złudzeń co do przyszłości ogrodów – to będzie totalna zagłada ogrodów.

Jedyną alternatywą jest zgłoszony do Marszałka Sejmu projekt ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych. Komitet Inicjatywy Ustawodawczej promuje ten projekt i zbiera podpisy osób, które go popierają. Tylko rozwiązania zawarte w tym projekcie gwarantują działkowcom zachowanie dzisiejszych praw do działki. Każda inna forma to konieczność zdania się na wolę właściciela gruntu i podpisanie umowy na nowych, odpłatnych warunkach.

Dlatego tak ważne jest, aby zarządy ROD zorganizowały nadzwyczajne walne zebrania informacyjne w styczniu 2013 r., na których przedstawiony zostanie projekt ustawy Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej, a także zbierane będą podpisy na listach popierających ten projekt. Tylko masowe poparcie obywatelskiego projektu może wywrzeć moralny nacisk na ustawodawcy, aby zechciał zrealizować wolę społeczeństwa.

Styczeń to trudny okres na organizację walnych zebrań, ale czas jest taki, że trzeba szukać rozwiązań, które to umożliwią, a więc wejść w kontakt z ogrodami, które mają świetlice, szukać wsparcia w okręgu, ale także mniejsze ogrody mogą zorganizować wspólne walne zebranie.

Wszystko zależy od inicjatywy zarządu ROD. Pamiętajmy przy tym, że ważą się losy ogrodów działkowych, zróbmy zatem wszystko, aby je obronić, zróbmy wszystko, aby każdy działkowiec miał świadomość, że jego głos, jego podpis popierający obywatelski projekt, ma ogromne znaczenie dla istnienia ogrodów działkowych w Polsce.

Krajowa Rada Polskiego Związku Działkowców