TAJEMNICE MIODU MIEJSKIEGO W ŚWIETLE BADAŃ NAUKOWYCH - 16.02.2021

1602.2021

To jeden z wielu, bardzo ciekawych tematów poruszanych dnia 14 lutego br. na 2 Pszczelarskim Webinarze Szkoleniowym Pasieki Michałów.

Temat bardzo ciekawie przedstawił mgr inż. Maciej Bryś pracownik Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach. Szkolenie skierowane było do pszczelarzy, ale ten właśnie temat powinien zainteresować również nas, działkowców.

Wiele osób zastanawia się, czy jest sens prowadzić hodowlę pszczół w miastach, skoro panują w nich ciężkie warunki: duży ruch samochodów, powietrze zanieczyszczone pyłem, spalinami i metalami ciężkimi oraz niewiele roślin dających pożytek. Tym czasem, z każdym rokiem przybywa pasiek zakładanych na dachach rożnych budynków. Dlaczego?

Pszczoły w miastach mają ciężkie życie, dosłownie i w przenośni, ale produkują zdrowy miód. Jak to możliwe? Jedną z tajemnic jest to, że pszczoły są biofiltrami - oczyszczają surowiec miodny w swych wolach, dzięki czemu produkt końcowy, jakim jest miód, nie zawiera przeróżnych zanieczyszczeń. Miód spełnia wszystkie normy i jest polecany do spożycia. Natomiast metale ciężkie kumulują się w organizmach pszczół, przez co faktycznie stają się cięższe, a przez toksyczność tych związków pszczoły żyją krócej.

Kolejna tajemnica miodu miejskiego zaskakuje. Przeprowadzone badania (w Lublinie i bliskich okolicach) wykazały, że w miodzie miejskim znajdują się pyłki pochodzące od większej ilości roślin, niż w miodzie wiejskim. Pszczoły miejskie zbierają pyłek z wielu atrakcyjnych dla siebie roślin i wolą po taki pyłek polecieć dalej. Dodatkowo, w miastach przybywa atrakcyjnych dla pszczół nasadzeń jakimi są: łąki kwietne, kwitnące rabaty stałe, kwietne nasadzenia w parkach, kwitnące rośliny balkonowe i przeróżne rośliny uprawiane na działkach. Ponadto, w miastach nie stosuje się pestycydów i środków ochrony roślin.

Kolejne badania, tym razem nad murarką ogrodową – pszczołą samotnicą, wykazały, że w mieście pszczoły te zbierają pyłek z 17-19 gatunków roślin (przy okazji zapylając je), a na wsi tylko z 13 gatunków roślin. (badania przeprowadzono w 2019 roku w Lublinie i okolicy).

Autorskie badania składu miodu miejskiego wykazały, że znajdują się w nim pyłki śliw, klonów, wierzb, brzóz, dębów, kasztanowców, traw, stokrotek, komos i wielu innych. Im bogatszy skład, tym bardziej wartościowy miód. A jeśli będziemy spożywać go regularnie, wzrośnie odporność naszych organizmów na infekcje bakteryjne.

Jak pokazują badania, miejski miód posiada bogaty skład i jest zdrowy. Dlatego bez obaw należy zakładać pasieki w rodzinnych ogrodach działkowych usytuowanych w miastach. Pszczoły to nie tylko „pyłek i miód” ale przede wszystkim najważniejsze owady zapylające rośliny. Bez pszczół nie ma ani owoców i warzyw ani nasion.

 

Tekst i zdjęcie:

Jadwiga Brzozowska

OP PZD Rzeszów

 

Galeria