APEL Krajowego Zarządu PZD w sprawie przestrzegania zasad i obostrzeń w ROD w czasie trzeciej fali pandemii - 26.03.2021

2603.2021

Uwaga działkowcy! Uwaga działkowcy!

 

Krajowy Zarząd PZD obradując w dniu 25 marca 2021 r. ocenił sytuację w Rodzinnych Ogrodach Działkowych i biurach jednostek terenowych Związku w czasie pandemii. Krajowy Zarząd PZD zwraca się do wszystkich działkowców i Zarządów ROD o przestrzeganie obostrzeń  epidemicznych i zachowywanie zasad bezpieczeństwa.

 

APEL

Krajowego Zarządu PZD
w sprawie przestrzegania zasad i obostrzeń w ROD

w czasie trzeciej fali pandemii

 

 

Za nami specyficzny, trudny rok, rok zmagań i walki z koronawirusem, rok zakazów, obostrzeń, wyrzeczeń. COVID-19 diametralnie zmienił nasze codzienne funkcjonowanie, kryzysowa sytuacja trwa tak długo, że wielu z nas zaczęło lekceważyć obowiązujące restrykcje. Poluzowywanie obostrzeń oraz pojawienie się kolejnych mutacji wirusa spowodowało drastyczny przyrost zachorowań, a apogeum trzeciej fali dopiero przed nami. Wszyscy mamy nadzieję, że szczepienia przeciw COVID-19, obejmujące kolejne grupy osób, pozwolą w miarę szybko wrócić do normalności, póki co wciąż musimy przestrzegać podstawowych zasad sanitarnych, by nie zarazić się wirusem, ani nie przekazywać go innym.

 

Okres wiosenny to czas wzmożonej aktywności w ROD. Jest coraz cieplej, ładna pogoda będzie sprzyjać wizytom na działkach, tym bardziej, że pracy po zimie jest sporo. Niestety każda mobilność zwiększa transmisję koronawirusa.

Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, najbliższe dwa tygodnie mogą być decydujące, jeśli chodzi o dalszy przebieg pandemii i jej skutki. Wiele zależy od nas, od naszego odpowiedzialnego zachowania. Dlatego apelujemy o bezwzględne stosowanie się do obostrzeń wprowadzanych przez rząd. W obecnej sytuacji, gdy nie wszyscy jesteśmy zaszczepieni, przestrzeganie tych zasad jest najprostszą metodą, która może przyczynić się do zahamowywania pandemii.

Pamiętajmy, by na terenie ROD obowiązkowo nosić maski zasłaniające usta i nos i zachowywać dystans społeczny. Na swoich działkach możemy przebywać bez maseczek, ale postępujmy ostrożnie i rozważnie. Unikajmy dużych skupisk ludzi. Powstrzymujmy się od bezpośrednich kontaktów z osobami spoza najbliższej rodziny. To wciąż nie jest czas na organizowanie zgromadzeń, spotkań, imprez towarzyskich.

Szczególną ostrożność zachowujmy również w drodze na działkę i z działki. W tym miejscu szczególnie zwracamy się do seniorów, którzy są w grupie największego ryzyka. Podróżując środkami komunikacji miejskiej pamiętajmy o odpowiednim odstępie od współpasażerów, o obowiązku zasłaniania ust i nosa, gdy przebywamy w przestrzeni publicznej, starajmy się często dezynfekować ręce w czasie podróży, zwłaszcza jeżeli dotykamy różnych powierzchni w danym pojeździe. Nie zapominajmy o regularnym dezynfekowaniu telefonu komórkowego.

Szanowni Działkowcy,

znajdujemy się w najtrudniejszym momencie, u szczytu trzeciej fali pandemii. Przestrzegajmy zasad reżimu sanitarnego, bo tylko w ten sposób możemy przyczynić się do wygaszania tempa wzrostu zakażeń, chroniąc siebie, swoje zdrowie i życie. Tylko zachowując szczególną ostrożność mamy szansę na korzystanie w pełni z uroków działki w nadchodzącym sezonie. 

Bądźmy odpowiedzialni! Nie narażajmy siebie i innych!

 

Krajowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców

Warszawa, 25 marca 2021 r.

Galeria