Kwietna łąka – nowy styl życia i ratunek dla mieszkańców miasta - 18.05.2021

1805.2021

Mieszkańcy Gdańska jak i innych miast Polski od kilku lat w okresie wiosny i lata mogą zachwycać się widokiem kolorowo kwitnących kwiatów. Kwiaty te możemy spotkać nie tylko w parkach ale także wzdłuż ulic, torów tramwajowych, a także na placach miejskich i malutkich skwerkach.

Łąki kwietne dają wiele korzyści. Nie tylko poprawiają malowniczość miasta ale również dają możliwość mieszkańcom obcowania  z naturą. Ponadto mają korzystne działanie ekologiczne na środowisko i wzbogacają ekosystem. Ładnie pachną i wspaniale wyglądają ale przede wszystkim przyciągają owady i ptaki oraz stanowią znakomite warunki życia dla zwierząt.

Szczególne widoki dostarczają nam Rodzinne Ogrody Działkowe, gdzie działkowcy swoim sumptem starają się wydobyć piękno kwiatów nie tylko na łąkach ale również na ogrodach. 

Podkreślić należy, że rośliny łąkowe nie wymagają tak częstego podlewania, nawożenia czy koszenia  jak trawnik - wystarczy zaledwie dwa razy lub raz w sezonie. Utrzymanie kwietniej łąki nie kosztuje wiele pracy, a przynosi wiele korzyści zarówno dla środowiska miejskiego jak i dla nas, co będzie procentowało przed wiele kolejnych lat.

Należy zachęcać mieszkańców Gdańska oraz innych miast, jak również rady dzielnic do współpracy przy zakładaniu i pielęgnowaniu łąk kwietnych.

 

 mgr Ewa Lipke

Instruktor ds. ogrodniczych

Biuro Okręgu Pomorskiego PZD w Gdańsku

 

Galeria