W dalszym ciągu dochodzi do prób oszustw seniorów. Policja apeluje o ostrożność - 14.07.2021

1407.2021

Pomimo licznych apeli, w dalszym ciągu dochodzi do prób oszustw metodą „na wnuczka", bądź „na policjanta". Dlatego piotrkowscy policjanci starają się dotrzeć do seniorów, aby w takich przypadkach zachowali zimną krew i nie dali się oszukać.

Tym razem dzielnicowi odwiedzili ogródki działkowe ROD, gdzie seniorzy spędzają letni wypoczynek.

Lato w pełni. Szczęśliwi posiadacze ogródków działkowych spędzają swój wolny czas na świeżym powietrzu. Dlatego też piotrkowscy policjanci prowadzą działania profilaktyczne, głównie skierowane do seniorów w ramach akcji „Seniorze – nie daj się oszukać!" Mundurowi rozmawiają z użytkownikami „ROD" w jaki sposób ustrzec się przed oszustem. W ramach akcji opowiedzieli seniorom na czym polega działanie oszustów i co należy zrobić w przypadku, kiedy ktoś będzie próbował wyłudzić od nas pieniądze. Oszuści w takich sytuacjach wykorzystują empatię i łatwowierność starszych osób. Przedstawiając nieprawdziwe historie, podszywając się pod policjanta, czy prokuratora nakłaniają seniorów do przekazania swoich oszczędności. Budują przekonanie, co do swoich dobrych intencji, jednocześnie wywierając presję, nie pozostawiając czasu na podjęcie właściwej decyzji.

Oszust niejednokrotnie prosi o pozostawienie pieniędzy w wyznaczonym miejscu, bądź wyrzucenie przez okno. Po przekazaniu pieniędzy oszuści zrywają kontakt z ofiarą. W przypadku nieposiadania dużej ilości gotówki w miejscu zamieszkania, oszuści nakłaniają seniorów, na ich wypłatę z banku. Pamiętajmy, że pracownicy placówek są wyczuleni na seniorów, którzy chcą wypłacić duże sumy pieniędzy. W takich sytuacjach może zdarzyć, że pracownik placówki bankowej w dyskretny sposób będzie chciał dowiedzieć się, czy nie dochodzi do próby oszustwa. Policjanci apelują do seniorów o zachowanie czujności w nietypowych sytuacjach oraz o szybkie poinformowanie najbliższych oraz policji o takim zdarzeniu. Apel kierujemy również do osób młodszych, aby rozmawiali z seniorami o takich przypadkach oraz informowali, jak nie stać się ofiarą oszustów.

 

Źródło: KMP Piotrków Trybunalski

Galeria