W gdańskim ROD powstanie Akademia Młodego Ogrodnika - 17.09.2021

1709.2021

Jak pokazać młodym ludziom, skąd biorą się zdrowe warzywa i owoce? Najlepiej poprzez praktykę. Dlatego ROD im. T. Kościuszki w Gdańsku będzie zapraszał  dzieci i młodzież na zajęcia do Akademii Młodego Ogrodnika.

- Na terenie naszego ogrodu planujemy warsztaty, podczas których dzieci samodzielnie, ale pod kierunkiem naszych instruktorów będą uprawiały warzywa, owoce, kwiaty. Zobaczą, że pomidor nie bierze się ze sklepu. A żeby trafił na nasz talerz potrzebna jest czysta ziemia i praca włożona w jego uprawę -  mówi inicjatorka Akademii Młodego Ogrodnika, Beata Kaczmarska, prezes ROD im. T. Kościuszki w Gdańsku.

Dodaje, że chce w ten sposób pokazać, iż ogrody działkowe to miejsca otwarte na współpracę z lokalnym społecznościami, a w ROD są ludzie o ogromnym doświadczeniu i wiedzy na tematy ogrodnicze i ekologiczne, którą chętnie przekażą młodemu pokoleniu. Prezes  Kaczmarska ma nadzieję, że Akademia będzie kształtowała w młodych ludziach poczucie obowiązku, odpowiedzialności za ochronę środowiska, jak również uświadomi im, jak ważną rolę dla ekosystemu pełnią ogrody działkowe.

Po pierwsze praktyka

Warsztaty będą prowadzone w otwartej altanie (która zostanie postawiona na potrzeby Akademii), a do dyspozycji najmłodszych zakupine zostaną skrzynie na warzywa.  Część zajęć poprowadzą członkowie Zarządu ROD im. T. Kościuszki.  – Wszyscy mamy dużą wiedzę praktyczną, a nasz instruktor ogrodowy pan Andrzej o drzewach i krzewach wie prawie wszystko – zapewnia prezes Kaczmarska. W planach są też zajęcia z segregacji odpadów, tu pomoże miasto - Wydział Gospodarki Komunalnej w Gdańsku. Poza tym na terenie Akademii będą mogły odbywać się lekcje z przyrody czy biologii na świeżym powietrzu. Już toczą się rozmowy na temat współpracy najbliższymi palcówkami  - szkołą podstawową oraz przedszkolem. Propozycja korzystania z terenu Akademii zostanie złożona również harcerzom, którzy mają zbiórki w SP nr 61 w Gdańsku oraz Fundacji Bezpiecznik działającej na rzecz dzieci i młodzieży z dzielnicy Przeróbka. - Jesteśmy otwarci na propozycje -  podkreśla pani prezes

Działkowcy głosowali „za”

Pomysł na utworzenie Akademii Młodego Ogrodnika pojawił się już dwa lata temu, ale na przeszkodzie jego szybszej realizacji stanęła pandemia. Z jednej strony utrudniała rozmowy dotyczące finansowania projektu, a z drugiej - w ubiegłym roku nie odbyło się walne zebranie. Dopiero w tym roku działkowcy z ROD im. T. Kościuszki podczas WZ mogli wyrazić zgodę na zagospodarowanie na ten cel nieużytkowanej działki. – Wszyscy głosowali „za” – z satysfakcją mówi Beata Kaczmarska.  Planowana inwestycja przewiduje doprowadzenie na działkę wody, prądu, postawienie altany z toaletą, ogrodzenia oraz zakup mebli ogrodowych i skrzyń na warzywa. I tu pojawiła się kwestia zdobycia pieniędzy na to przedsięwzięcie.

Partner projektu

Okazało się, że mająca swoją siedzibę niedaleko ROD im. T. Kosciuszki – firma Northvolt Poland jest zainteresowana  udziałem w tym wartościowym przedsięwzięciu.  - Zdecydowaliśmy się na wsparcie projektu „Akademia Młodego Ogrodnika” , ponieważ zależy nam, aby młodzi mieszkańcy dzielnic Stogi i Przeróbka mieli przestrzeń, gdzie będą wspólnie sadzić warzywa i owoce, dbać o nie i rozwijać swoje proekologiczne nawyki. Wiemy, że w tkance miejskiej niektóre dzieci nie mają okazji uprawiania roślin, a nauka poprzez praktykę jest najbardziej skuteczna. Liczymy na to, że w szybkim czasie Akademia stanie się ulubionym miejscem lokalnej społeczności, tętniącym życiem i oferującym ciekawe warsztaty – wyjaśnia Anna Sobolewska, Communications Manager w Northvolt Poland.  

Prezes Beata Kaczmarska nie ukrywa dumy, że udało się jej doprowadzić do realizacji tego nowatorskiego projektu i że powstanie on właśnie w ROD im. T. Kościuszki.  - Dziękuję działkowiczom za wsparcie na walnym zebraniu i zgodę na zagospodarowanie terenu, a patronowi projektu firmie Northvolt za zaufanie i wsparcie finansowe – mówi.

Otwarcie Akademii  planowane jest na wiosnę przyszłego roku.

 

Lidia Sosnowska

Galeria