Sadzenie róż – jak i kiedy to zrobić? - 13.10.2021

1310.2021

Posadzone w odpowiednim terminie, w dobrze dobranym podłożu i we właściwy sposób to połowa sukcesu w ich uprawie. Jesień to dobry  termin sadzenia tych popularnych, kwitnących krzewów. O czym warto  pamiętać przy sadzeniu róż?

Kiedy najlepiej posadzić róże?

Sadzonki róż sprzedawane z tzw. gołym korzeniem sadzimy głównie jesienią – w październiku i listopadzie lub wiosną (marzec-kwiecień). Okazy ukorzenione, kupione w doniczkach można sadzić przez cały sezon. Przed posadzeniem warto rośliny obficie podlać lub włożyć korzenie do pojemnika z wodą na kilka godzin. Ponadto, przy sadzeniu pędy róż rabatowych i okrywowych można skrócić na długość około 20 cm.

Odstępy i stanowisko dla róż

Warto pamiętać o przemyśleniu i zachowaniu właściwej rozstawy między sadzonymi krzewami. Największe odstępy pozostawiamy między różami pnącymi, parkowymi i krzewiastymi. Zależnie od odmiany odstęp powinien wynosić od 80 do 120cm. Róże rabatowe o szybkim wzroście potrzebują dla właściwego rozwoju rozstawy około 50cm. Miniaturowe odmiany róż zadowolą się odstępem około 30cm, a niskie odmiany róż rabatowych sadzimy w odstępie 30-40-cm. Krzewy róż posadzone za gęsto, zbyt blisko siebie, bez przewiewu powietrza będą bardziej narażone na rozwój chorób grzybowych, a także mogą słabiej kwitnąć i nie rozwinąć optymalnego pokroju. Lepiej także unikać sadzenia róż pod drzewami i większymi krzewami, z którymi musiałyby współzawodniczyć o składniki pokarmowe i wodę.

Ogólnie większość odmian róż preferuje stanowiska w pełni nasłonecznione. Jedynie niektóre odmiany  (np. o czerwonych kwiatach) mogą źle znosić silne nasłonecznienie, które może poparzyć płatki kwiatów. Praktyczną zasadą jest również sadzenie odmian o jaśniejszych kwiatach w miejscach o najsilniejszym nasłonecznieniu  (od południa), a tych o ciemniejszych barwach w nieco mniej narażonych na palące latem słońce.

Jak posadzić róże?

Optymalne podłoże dla róż to gliniasto-piaszczysta gleba, z dużą zawartością próchnicy i o obojętnym odczynie (pH 7). Przed sadzeniem glebę należy dobrze przygotować – przekopać, oczyścić z chwastów i zasilić przekompostowanym obornikiem, kompostem lub nawozami fosforowymi (np. superfosfatem). W przypadku sadzenia róż z gołym korzeniem, nie stosujemy żadnych nawozów mineralnych, aby nie uszkodzić niezregenerowanego jeszcze systemu korzeniowego (nawozimy po ukorzenieniu się roślin).

Przed sadzeniem, zaleca się zanurzyć korzenie na kilka godzin w pojemniku z wodą. Szczególnie przydatne jest to zwłaszcza w przypadku krzewów sadzonych wiosną, które były przechowywane przez zimę. Jeśli sadzimy jesienią świeżo wykopane krzewy ze szkółki, moczenie korzeni nie jest konieczne

Dołek pod róże powinien mieć około 40-50 cm szerokości i głębokości (lub tak, by można było swobodnie rozłożyć w nim korzenie). Na dno dołka wsypujemy trochę torfu i układamy delikatnie korzenie w dołku. Nie powinny być one podwinięte ani zbyt długie lub połamane – jeśli takie są, skracamy je sekatorem.

Miejsce okulizacji (zgrubienie na szyjce korzeniowej) po posadzeniu powinno znajdować się poniżej poziomu gruntu (maksymalnie. 5 cm). Takie głębsze sadzenie zabezpiecza przed nadmiernym wybijaniem dzikich pędów, a przede wszystkim przed przemarzaniem.  Następnie dołek zasypujemy warstwą ziemi i obficie podlewamy krzewy, a jeśli podłoże osiądzie, dosypujemy gleby i znów podlewamy. Przy sadzeniu jesienią, koniecznie kopczykujemy posadzone krzewy kilkunastocentymetrową warstwą ziemi lub torfu – dodatkowo zabezpiecza to róże przed zimowymi chłodami.

tekst i zdjęcia:

Maciej Aleksandrowicz

specjalista ds. ogrodniczych

OZ Mazowiecki

Galeria