Przygotuj się już teraz na trudny sezon 2022 - 22.10.2021
2210.2021
Fot. Anna Karminowa
Unsplash edit.
W ostatnich tygodniach w mediach często mówi się o problemach z niedoborami niektórych towarów i rosnącymi cenami. Powodów takiego stanu rzeczy jest wiele, między innymi wstrzymanie produkcji w trakcie pandemii COVID-19, gwałtowny wzrost popytu po zniesieniu restrykcji sanitarnych, zakłócenia łańcuchów dostaw (w szczególności towarów z Azji) czy kryzys energetyczny.
Co to oznacza dla działkowców i jakie działania można podjąć teraz aby ze spokojem czekać na nowy sezon?
Zrób jak najwięcej własnego kompostu z jesiennych odpadów zielonych.
Niemal pewny jest dramatyczny wzrost cen nawozów mineralnych na wiosnę przyszłego roku. Jednym z ważnych składników przy wytwarzaniu nawozów jest fosfor, tymczasem Chiny, z których pochodzi 30% fosforanów produkowanych na świecie wprowadziły embargo na eksport tego surowca do czerwca 2022 roku.
Dodatkowo utrzymujący się wzrost cen gazu dla przemysłu (nawet 600%! w stosunku do cen z 2020 roku) który jest kluczowy w procesie produkcyjnym nawozów mineralnych wpłynie na potężny wzrost cen.
Najlepszym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w własny, ekologiczny, darmowy nawóz, którym jest kompost.
- Rozważ możliwość zakupu nasion już teraz.
Trudno przewidzieć w jaki sposób rozwinie się sytuacja z zakłóceniami dostaw towarów. Chociaż większość kupowanych przez nas nasion produkowana jest w Polsce to należy pamiętać że do ich produkcji potrzebne są też inne materiały, z których min, wykonane są opakowania. Obecnie odnotowywane są już na skalę kontynentalną niedobory opakowań plastikowych oraz drewna - z którego produkuje się papier. Wzrost cen energii elektrycznej dla przemysłu oraz paliw potrzebnych do transportu towarów odbiją się z całą pewnością również na cenie ostatecznej nasion.
Dodatkowo przy rosnących cenach żywności wiele osób zdecyduje się na własną uprawę warzyw i ziół w przyszłym sezonie co spotęguje popyt na towary ogrodnicze w okresie wiosennym.
Zaplanuj większą powierzchnię pod własne uprawy niż w latach ubiegłych.
Gwałtownie rosnące koszty produkcji rolnej przełożą się na wyższe ceny warzyw i owoców w przyszłym roku. Gdyby do tego doszły niekorzystne warunki pogodowe to sytuacja może być naprawdę trudna. Dlatego warto zwiększyć własny areał upraw ekologicznych. Jak pokazała historia, w okresie trudności gospodarczych ogrody działkowe zapewniały mieszkańców miast dostęp do odpowiedniej ilości, zdrowej, własnej żywności. Ponadto uprawy ekologiczne prowadzone na małą skalę z wykorzystaniem nawożenia organicznego są bardziej odporne na zmieniające się warunki pogodowe czy wzrost cen syntetycznych oprysków lub nawozów, które po prostu nie są potrzebne.
Autor: Filip Roman