Pozytywny wpływ ziół na nasz organizm oraz więcej o tym jak wykorzystać zioła w kuchni. Dziś o bazylii i melisie – 21.02.2022

2102.2022

Bazylia

 

Surowcem leczniczym bazylii jest olejek bazyliowy uzyskiwany z całej rośliny. Substancje o działaniu leczniczym występujące w olejku to między innymi. eugenol, cyneol, linalol, sole mineralne i witaminy. Roślina ta przede wszystkim wpływa na układ pokarmowy i nerwowy. Poprawia trawienie pokarmów, usuwa wzdęcia, działa rozkurczowo i moczopędnie. Dodatkowo wykazuje działanie przeciwzapalne i pobudzające akcję serca.

Bazylia charakteryzuje się przede wszystkim bardzo niską kalorycznością, co pozwala na dodawanie jej nawet w dużych ilościach do potraw i mieszanek lekarskich – bez szkody na masie ciała. 100 gramów, a więc naprawdę duża porcja tej rośliny to tylko około 22 kalorie. Warto przy tym zaznaczyć, że garść bazylii to tylko 3 gramy.

Bazylia jest źródłem takich mikro- i makroelementów, jak: magnez, żelazo, wapń, fosfor, potas, a także cynk i miedź czy witaminy A, E, C i kwas foliowy.

Doskonały dodatek do sosów z pomidorami, szpinaku, groszku, sałat, zupy fasolowej, baraniny, wołowiny, cielęciny, omletów, krewetek, ryb, sałatek jarzynowych. Aromatyczny dodatek do marynat warzywnych, octów i olejów do marynowania mięsa przed pieczeniem.

Coś dobrego z bazylii

Do blendera z tamperem lub do malaksera wkładamy dużą garść bazylii, dodajemy ser parmezan, czosnek, garść orzechów pinii i olej. Miksujemy na jednolitą masę. Pesto z bazylii można dodać nie tylko do makaronu, dobrze smakuje też pesto w połączeniu z ryżem. 


Melisa

 

W liściach melisy znajduje się olejek eteryczny, którego składniki  obniżają wrażliwość układu nerwowego, rozkurczają mięśnie gładkie jelit (zwłaszcza jelita grubego), a także działają przeciwbakteryjnie.

Właściwości przeciwbakteryjne mają też zawarte w roślinie garbniki (taniny). Zioło to zawiera także fenolokwasy, które  działają  przeciwzapalnie. Okłady ze świeżych liści melisy (lub naparu z liści) można stosować  na urazy i otarcia, opuchliznę, bóle stawów, ugryzienia owadów.

Co dobrego z dodatkiem melisy

Ze względu na cytrynowy aromat liście tego zioła są idealne jako dodatek do orzeźwiających letnich napojów i herbat.

Używa się ich także do przygotowania różnego typu deserów oraz sałatek. Melisę stosuje się również jako przyprawę do: mięs, drobiu, ryb i dziczyzny, zup, sosów, marynat, ale też kiszonych ogórków czy kapusty. W XVII wieku słynna była „karmelitańska dusza” – nalewka z melisy, wytwarzana w tajemnicy przez paryskich karmelitów. Dodajemy ją również do ryżu, sosów, pieczonych warzyw oraz kanapek.

 

Bożenna Kaczmarek

Instruktor ds. ogrodniczych

Biuro Okręgu Pomorskiego PZD w Gdańsku

Galeria