Przedwiośnie na działce – zabiegi hamujące rozwój chorób i szkodników roślin - 21.02.2022

2102.2022

Przełom zimy i wiosny to bardzo często okres budzenia się roślin ze spoczynku zimowego, ale niestety bardzo często razem z roślinami zaczynają dawać o sobie znać objawy chorób i rozwijają się szkodniki. Właśnie w tym okresie warto wykonać kilka oprysków, które ogranicza występowanie chorób i szkodników.

Zwalczamy kędzierzawość  liści brzoskwini

Należy ona do tych chorób, której lepiej zapobiegać niż zwalczać, więc należy zrobić wszystko, aby nie pojawiła się na liściach. W tym celu wykonujemy opryski drzew (w stanie bezlistnym) specjalistycznymi środkami (np. Miedzian lub Syllit) wczesną wiosną, co najmniej dwukrotnie, np. co 7-10 dni.

Należy bardzo dokładnie opryskać wszystkie części drzew (brzoskwinie, morele), czyli bezlistne gałęzie i pień, tak aby były wyraźnie mokre. Dzięki temu ograniczymy rozwój choroby. Oprysk najlepiej wykonać jeśli temperatura powietrza osiągnie co najmniej 10 stopni Celsjusza. Oprysk preparatami miedziowymi możemy zastosować także w przypadku innych drzew owocowych (głównie śliw), aby ograniczyć występowanie różnych chorób.

Ograniczamy rozwój mszyc i przędziorków

Początek wegetacji to także dobry czas, by rozpocząć ograniczanie rozwoju szkodników na drzewach i krzewach owocowych oraz roślinach ozdobnych, ponieważ później, w trakcie sezonu bardzo ciężko ograniczyć rozwój szkodników (głównie mszyc i przędziorków) i powodowane przez nie uszkodzenia. Dobrym sposobem zapobiegania rozwojowi szkodników jest zastosowanie preparatów na bazie oleju parafinowego lub innych, którymi opryskuje się rośliny.

Preparat (olej parafinowy) pokrywa powłoką zarówno złożone jaja szkodników, jak i już żerujące szkodniki i uniemożliwia im dalszy rozwój, w wyniku czego giną. Zaletą tego zabiegu jest duża skuteczność, zastosowanie środków niechemicznych i ułatwienie pielęgnacji roślin w trakcie sezonu.

Najczęściej stosowane i polecane preparaty oparte na oleju parafinowym, to między innymi: Promanal 60EC, Promanal 60RTU, Treol 770EC, a także Akarol 770EC i Captane 800EC. Najlepszą skuteczność osiągniemy, stosując omawiane preparaty w temperaturze powyżej 0 stopni  Celsjusza (optymalnie około 10 stopni).

Na przedwiośniu warto zastosować wspomniany oprysk na drzewa owocowe,  a także ozdobne krzewy, na których często występują szkodniki – większość krzewów iglastych (np. ozdobne odmiany świerka białego), na których żerują przędziorki , czy cisy często atakowane przez miseczniki. Ponadto, z powodzeniem możemy opryskać także liściaste ozdobne krzewy ogrodowe, na których żerują w sezonie mszyce i inne groźne szkodniki. Preparat musi być starannie naniesiony na rośliny (pnie, pędy i konary), szczególnie w tych miejscach, w których szkodniki zimują, składają jaja i żerują.

Oprysk preparatami olejowymi należy wykonywać na żerujące już szkodniki (doraźnie) i nie stosuje się ich zbyt wcześnie (na zapas), ponieważ nie działają jak środki ochrony roślin (systemicznie). Ponadto, nie należy stosować ich zbyt często (lub w nieodpowiednim terminie), np. jako sposób na każde zagrożenie, ponieważ może to zaszkodzić rozwojowi roślin, które rozwiną już liście i pąki.

Maciej Aleksandrowicz

 OZ Mazowiecki PZD

Galeria