Pozytywny wpływ ziół na nasz organizm, oraz więcej o tym jak wykorzystać zioła w kuchni. Dziś majeranek i estragon 10.03.2022

1003.2022

 Majeranek

 

Majeranek to często polecane zioło na wrzody żołądka i dwunastnicy, działa leczniczo, a oprócz tego chroni przewód pokarmowy. Olejki eteryczne zawarte w majeranku pozytywnie wpływają na łagodzenie objawów kaszlu. Wykazują działanie wykrztuśne, dzięki czemu pozwalają usunąć zalegającą wydzielinę z górnych dróg oddechowych. Majeranek ma także właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, dlatego może być stosowany w zakażeniach drobnoustrojami. Dodatkowo napar z majeranku pomaga zredukować ból gardła, zwłaszcza gdy płukanka zostaje zastosowana na początku infekcji.

Co dobrego z dodatkiem majeranku

Majeranek pobudza trawienie, a zatem pasuje do wszelkiego rodzaju mięs - dziczyzny, wieprzowiny i czerwonego mięsa drobiu, czyli kaczki, gęsi i perliczki. Dobrze komponuje się w  zapiekance ziemniaczanej, jak i w pieczonych w miodzie marchewkach czy korzeniach pietruszki.

Duszona kapusta biała lub czerwona zyska, jeśli dodamy do niej majeranek. Majeranek z czosnkiem  uzupełni także smak zapiekanej brukselki lub pieczonych plastrów kapusty. Leśne grzyby - borowiki z majerankiem również smakują wybornie.

Napar z majeranku ma nie tylko wspomagać w leczeniu – można go pić także dla smaku. Do takiego napoju można dodać miodu, soku z malin, syropu figowego, plasterków jabłka czy gruszki oraz kompotu ze śliwek. Te same owoce odnajdą się także w drożdżowym cieście z majerankiem.

 

Estragon

 

Estragon oprócz zastosowań kulinarnych jest używany jako lek. Posiada różne właściwości lecznicze. Uzupełnia niedobór witaminy A, która w naszym organizmie odpowiada za proces widzenia oraz pozytywnie działa na układ immunologiczny,  wzmacnia naszą odporność. Estragon zwalcza również brak apetytu, ma działanie antybakteryjne i przeciwzapalne, wpływa też na obniżenie cholesterolu. Do potraw powinny dodawać estragon osoby, które cierpią na  nadciśnienie.

Oprócz tego estragon znajduje zastosowanie w kosmetyce – głównie w zwalczaniu dolegliwości reumatycznych. Stosuje się go w produkcji mydeł, perfum i innych kosmetyków. Jest także używany w aromaterapii.

Do czego dodajemy estragon

Dodaje się go do sosów na bazie śmietany, jajek i majonezu, np. sosu  tatarskiego i holenderskiego, zupy pomidorowej, zup kremów, omletów czy jajecznicy z serem brie. Pasuje do kaczki, jagnięciny, kurczaka, ryb oraz owoców morza. Estragonem przyprawia się sałaty, ogórki, buraki.

Pasuje  do masła ziołowego, musztard (francuskiej musztardy Dijon), a także aromatyzuje się nim ocet. Estragon ma mocny smak i użyty w nadmiarze może zdominować potrawę.

 

Bożenna Kaczmarek

Instruktor ds. ogrodniczych

Biuro Okręgu Pomorskiego PZD w Gdańsku

 

Galeria