Pozytywny wpływ ziół na nasz organizm, oraz więcej o tym jak wykorzystać zioła w kuchni. Dziś mięta i cząber - 31.03.2022
3103.2022
Mięta
Główną zaletą mięty jest jej zbawienny wpływ na podrażnienia układu pokarmowego. Wykazuje działanie rozkurczające mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, a tym samym – zmniejszające ból. Jest stosowana w leczeniu problemów trawiennych, takich jak wzdęcia czy zaparcia, to dzięki zawartości mentolu, obecnego w liściach mięty, który ogranicza wydzielanie żółci. Obecnie liście mięty pieprzowej w postaci herbaty, nalewki, olejku i wyciągu są stosowane w dolegliwościach, takich jak skurcze górnego odcinka przewodu pokarmowego i dróg żółciowych, gdyż wykazują działanie rozkurczowe i obniżają napięcie mięśni gładkich. Warto także wspomnieć o działaniu pobudzającym układ trawienny, pobudzającym apetyt i obniżającym ciśnienie krwi.
Stosowanie mięty jest szczególnie wskazane w leczeniu zaburzeń trawiennych, wzdęciach, migrenach, nerwobólach, kolkach jelitowych, zaburzeniach menstruacyjnych i nadmiernej potliwości.
Mięta w naszej kuchni
Liście świeżej mięty znakomicie komponują się z jagnięciną, rybami, drobiem czy warzywami takimi jak groch, ziemniaki i marchew. Mięta również dobrze łączy się z zielonymi bądź owocowymi sałatkami czy napojami w rodzaju ponczu i herbaty. Miętę w celu podawania do ice-tea można zamrozić w kostkach lodu. Roślinę można również przechowywać w formie zasuszonej czy zakonserwowanej w occie.
Cząber
Cząber zawiera kilka cennych składników, jak witamina C i garbniki, które chronią śluzówkę i sprzyjają w zwalczaniu szkodliwych bakterii. Dzięki olejkom eterycznym roślina pomaga również na choroby dróg oddechowych i przeziębienia.
Cząber można stosować przy biegunkach i wzdęciach oraz niedokwaśności, a także przy bólu gardła. Można go wykorzystywać przy stanach zapalnych skóry (zewnętrznie), a także łagodzić bolące miejsca od ukąszeń owadów.
Cząber ma też zastosowanie w kosmetyce. Sprawdza się jako składnik maseczek ściągających. Jeśli mamy tłustą cerę warto przemywać twarz naparem z tego zioła.
Cząber przyprawa ziołowa w naszej kuchni
Szczególnie nadaje się do przyprawiania potraw jednogarnkowych. Podczas gotowania dodaje się zarówno świeże, jak i suszone gałązki cząbru. Trzeba jednak ostrożnie je dawkować i przed podaniem usunąć z garnka, ponieważ mają bardzo intensywny smak i mogłyby zepsuć potrawę. Świeży aromat cząbru, lekko ostry i pieprzny, nadaje się do jagnięciny, baraniny albo wieprzowiny i harmonijnie pasuje też do smaku karpia, węgorza albo makreli.
Cząber uzupełnia również sosy sałatkowe. Używać należy tylko świeżych, drobno posiekanych listków, ponieważ mocny aromat zdominowałby smak sałatki. Takie składniki jak fasola, groch czy soczewica zyskują na smaku z dodatkiem cząbru, składnik ten wpływa na układ trawienia usprawnia działanie układu pokarmowego.
Zioło dodaje się także do zup i gulaszy, świetnie uzupełnia ich smak. Pomaga poradzić sobie z tłustymi potrawami. Bardzo często można spotkać go w przepisach na nietypowe panierki do kotletów – ziele dodaje się do bułki tartej lub posypuje się nim mięso bezpośrednio przed panierowaniem.
Bożenna Kaczmarek
Instruktor ds. ogrodniczych
Biuro Okręgu Pomorskiego PZD w Gdańsku