22 kwietnia Dzień Ziemi

2104.2022

Pierwszy Dzień Ziemi w Polsce obchodziliśmy w 1990 roku,  Wtedy w naszym kraju powstają pierwsze pozarządowe organizacje zajmujące się promowaniem ekologii. Dzień Ziemi w 2022 roku wypada w piątek (22 kwietnia). Tego dnia odbywają się imprezy na świeżym powietrzu, o tematyce dotyczącej ekologii i ochrony środowiska. Odbywają się akcje zbierania śmieci z lasów, nauka prawidłowej segregacji śmieci, sadzenie drzew. Jest to również szansa na poprawę świadomości dotyczącej efektów niszczenia środowiska naturalnego, do których zaliczyć można zanieczyszczenie powietrza, wody, czy globalne ocieplenie.

            Każdego roku święto odbywa się pod hasłem przewodnim. W 2022 roku to „Inwestujmy w naszą planetę”. Chodzi o to, aby politycy tworzyli warunki do rozwoju nowych technologii, które będą np. ograniczać emisję gazów cieplarnianych i zanieczyszczenie plastikiem, aby firmy pracowały nad rozwojem proekologicznych technologii, a zwykli ludzie mogli z nich korzystać i wybierali mniej szkodliwe dla środowiska źródła energii.

W poprzednich latach myślą przewodnią Dnia Ziemi było:

2021 – Przywróćmy naszą Ziemię

2020 – Działania na rzecz klimatu

2019 – Chrońmy nasze gatunki

2018 – Zatrzymajmy zanieczyszczenie plastikiem.

 

Zadbajmy o naszą planetę. Co możemy zrobić dla ziemi:

  • zasadźmy drzewo lub krzaki,
  • zbierajmy makulaturę,
  • zbierajmy niepotrzebne szkło i wyrzućmy do specjalnego kontenera,
  • zbierajmy puszki aluminiowe (po napojach gazowanych) i oddajmy do skupu, aluminiowe puszki nadają się w całości do ponownego przetworzenia,
  • pozbierajmy śmieci, postarajmy się oczyścić ze śmieci jakąkolwiek część ziemi.
  • codziennie segregujmy śmieci, oszczędzajmy wodę, gaz i energię elektryczną a zużyte baterie wyrzucajmy do specjalnych kontenerów i pojemników do tego przeznaczonych.
  • korzystajmy z roweru lub komunikacji miejskiej zamiast samochodu.

 

Miejmy świadomość, że los naszej planety zależy od nas. Uczmy dzieci odpowiedzialności za zużyte rzeczy i przyrodę wokół nas. Na naszych działkach zbierajmy deszczówkę w zbiornikach, zamiast wyrzucać wykorzystajmy do tego stare beczki, balie, kotły. Warto też zadbać o kompost. Wykorzystując osobny pojemnik na odpadki biologiczne zmniejszymy ilość śmieci, które wyrzucamy do kosza. Plastikowe butelki możemy jeszcze raz  użyć jako doniczki na rozsadę.

W butelce będziemy mogli obserwować: poziom wody i czy korzenie rozrosły się dostatecznie. Z butelek możemy robić również karmniki dla ptaków.

Bożenna Kaczmarek

Instruktor ds. ogrodniczych