BRONIMY OGRODY PRZED CPK - 01.08.2022

0408.2022

Od momentu, gdy pojawiła się koncepcja budowy CPK przez tereny naszych ogrodów, Okręgowy Zarząd Podkarpacki PZD rozpoczął batalię o ich obronę. Działkowcy, Okręgowy Zarząd i Komisja Rewizyjna pisali protesty, wysyłali stanowiska. 
 
Temat CPK powrócił jak bumerang. Pod koniec czerwca z inicjatywy Podkarpackiego Koła Parlamentarnego Sejmu RP pod przewodnictwem Pani Poseł Krystyny Skowrońskiej, przedstawiciele Okręgu wzięli udział w spotkaniu on-line dotyczącym proponowanych tras przebiegu linii kolejowych. 
 
Kolejne spotkanie zainicjowane przez Panią Poseł miało miejsce w dniu 26 lipca br. w Urzędzie Marszałkowskim. Pomimo ostrego sprzeciwu ze strony Wicewojewody przedstawiciele PZD, gmin i media weszli na salę obrad.
  
W spotkaniu wzięli udział Marszałek Województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, Wojewoda Ewa Leniart i wicewojewoda Jolanta Sawicka oraz przedstawiciele Centralnego Portu Komunikacyjnego, podkarpaccy posłowie: Krystyna Skowrońska, Wiesław Buż, Grzegorz Braun, Marek Rząsa oraz przedstawicie PZD: Prezes Okręgowego Zarządu Podkarpackiego PZD Wojciech Durski i Bogdan Kochmański Prezes ROD Zelmerowiec w Rzeszowie, a także przedstawiciele gmin na trasie przebiegu CPK.
 
Głos zabrał wiceminister Marcin Horała – pełnomocnik rządu ds. CPK wychwalając cel inwestycji na odcinku Łętownia-Rzeszów i korzyści, jakie przyniesie CPK, nawet kosztem kilkudziesięciu rodzin i działkowców. W swej wypowiedzi Minister nie widział żadnego problemu z likwidacją i wywłaszczeniem gospodarstw ani problemów związanych z dewastacją środowiska. A jeśli inwestycja, której kosztów nikt nie jest w stanie oszacować dojdzie do skutku, to może ominie domy jednorodzinne ale kosztem ogrodów działkowych.
 
Pani Wojewoda podkreśliła, że wysokość odszkodowań za utracone domy wrośnie o 40 %. Nie wspomniała o odszkodowaniach dla działkowców.
 
Marszałek Województwa w swym wystąpieniu potwierdził, że jako samorządowiec widzi same plusy dla regionu i dziwi się wszelkim grupom protestującym przeciwko tej inwestycji. Osoby protestujące nazwał głośną i hałaśliwą grupą społeczną inspirowaną przez opozycję. 
 
Przedstawiciele Komitetu „Stop dla CPK w Jasionce” przedstawili negatywne skutki inwestycji począwszy od utraty domów, majątków, dorobku życia kilku pokoleń i ziemi, po stres mieszkańców, hałasy kursujących pociągów, problem z zaburzeniem cieków wodnych, dewastację środowiska. Przedstawiciele komitetu przedstawili alternatywną trasę przebiegu CPK, która jest możliwa do realizacji, a przyniesie mniej negatywnych skutków.
 
Przedstawiciele Okręgu Podkarpackiego PZD w swych wystąpieniach podkreślili znaczenie ogrodów działkowych, które są nie tylko korytarzem powietrznym i płucami miasta ale miejscem odpoczynku całych rodzin i dodatkowym źródłem pozyskania ekologicznej żywności. 
 
Zarządy rodzinnych ogrodów działkowych mogą starać się o granty z ARiMR na rozwój ROD ale nie w przypadku, kiedy miałby zostać zlikwidowane. Szansę na udział w konkursie grantowym i na rozwój zielonej infrastruktury w ogrodach niweczy plan powstania CPK.
 
Prezes podkreślił, że nikt z przedstawicieli CPK i samorządu do tej pory nie skontaktował się z OZ PZD w sprawie tej inwestycji. Nie przeprowadzono żadnych konsultacji co do tras przebiegu CPK. Przysłano mapę z 4 trasami przebiegu linii kolejowych, które mocno ingerują w tereny ogrodów działkowych. Pomimo całej sytuacji wszyscy liczymy na pozytywne zakończenie batalii o ogrody.
 
Wojciech Durski
Prezes komisarycznego
Okręgowego Zarządu PZD w Rzeszowie