Międzynarodowy Dzień Sprzątania Świata - 14.09.2022

1409.2022

Już kolejny raz, 29 zaangażujmy się w sprzątanie naszej planety.

W tym roku Międzynarodowy Dzień Sprzątania Świata odbędzie się 17 września. Miliony ludzi na całym świecie wyjdą do lasu, na plażę lub do parku, by pozbierać śmieci, które my bezmyślnie zostawiamy. Ten jeden dzień w roku to okazja żeby przypomnieć sobie i  naszym dzieciom, że o Ziemię  trzeba dbać codziennie.

Międzynarodowy Dzień Sprzątania Świata to  cykliczna impreza realizowana od 1994 roku w 191 krajach.

W Polsce krajowym koordynatorem akcji jest Fundacja Nasza Ziemia. 28 lat temu założyła Fundację Nasza Ziemia – Mira Stanisławska-Meysztowicz.  Co roku, zawsze w trzeci weekend września rusza akcja sprzątania świata. To  najstarsza i największa kampania w sferze ekologii w naszym kraju. Uczestnikiem Akcji może zostać każdy, kto w trzeci weekend września każdego roku, dobrowolnie w  zorganizowany lub niezorganizowany sposób wyjdzie posprzątać swoją najbliższą okolicę lub wybrany przez siebie kawałek Polski.

W ubiegłym roku w akcję zbierania śmieci włączyło się 312 tysięcy osób, zebrano 442 tony śmieci. Hasło 29 edycji „Fundacji Nasza Ziemia” to: „Wszystkie śmieci są nasze!”.  Celem  jest trafić do tych wszystkich, którzy śmiecą.

W Gdańsku akcję Sprzątanie Świata  zaplanowano  na piątek i sobotę 16 i 17 września. Miasto  pod szyldem „Czyste Miasto Gdańsk” zachęca mieszkańców do wolontariatu.

Wszyscy chcemy spędzać wolny czas w niezaśmieconym parku, wypoczywać na czystej plaży, spacerować po lesie bez sterty śmieci, pustych butelek i puszek. Posprzątajmy po tych co nie mają wyobraźni

My też możemy mieć swój udział w sprzątaniu świata. Włączmy się w akcje organizowane przez miasto lub Fundację.

 

Instruktor ds. ogrodniczych

Bożenna Kaczmarek

Galeria