Zrób to sam. Kompostownik na każdej działce - 14.11.2022

1411.2022

Powinien koniecznie być. A dlaczego? Przekonamy się jakie korzyści przyniesie naszym uprawom kiedy go zapełnimy.

Każdy ambitny działkowiec może wykonać go sam. Zachęcam panów do majsterkowania wtedy możemy być dumni gdy zrobimy go sami. Jeżeli zabraknie nam czasu możemy kupić gotowe kompostowniki, ale to już wydatek.

Do kompostowania używa się najróżniejszych pojemników i skrzyń o estetycznym wyglądzie. Kompostowniki o dowolnym kształcie, kolorze i pojemności można nabyć w sklepie ogrodniczym lub zrobić samemu. Przystępując do budowy skrzyni kompostowej planujemy jej pojemność z zapasem. Typowa skrzynia kompostowa to zazwyczaj czworobok o ażurowej konstrukcji ścian bocznych i przykrywą. Jeden z boków skrzyni powinien być ruchomy lub łatwy do zdemontowania. Ułatwi to prawidłowe układanie materiału na kompostowniku. Wysokość ze względów praktycznych nie powinna przekraczać 1.0-1.2 m. Praktycznym rozwiązaniem jest wykonanie skrzyni dwukomorowej. Jedna część posłuży do zbierania świeżego materiału, druga zaś do dojrzewania kompostu ułożonego w ubiegłym sezonie. Nasz kompostownik nie powinien mieć na dnie szczelnej powierzchni ponieważ utrudni to pozbycie się nadmiaru wilgoci podczas ulewnych deszczy. Dno skrzyni utrudnia też zasiedlenie kompostu przez dżdżownice, które są nieocenione w przemianach jakie zachodzą przy powstawaniu dobrej jakości kompostu.

  

  • Skrzynie drewniane. Najprostszy kompostownik można wykonać z desek grubości 2,5cm, które po docięciu na odpowiednie rozmiary układa się przemiennie „na zakładkę”. Stabilną konstrukcję uzyskamy gdy zastosujemy narożne belki podporowe z grubszego drewna konstrukcyjnego „kantówki”. Do pionowych belek przykręca się wkrętami deski zachowując pomiędzy nimi kilkucentymetrowe odstępy. Konstrukcję kompostownika należy zabezpieczyć używając rozgrzanego pokostu lnianego, farb wodnych opartych na kauczuku lub nietoksycznych preparatów opartych na silikonie.

  

  • Kompostowniki metalowe są trwalsze. Najprostsze składają się z kształtowników tworzących ramę konstrukcji. Do wykonania metalowego pojemnika najlepiej wybierać odporne na korozję elementy ocynkowane.

 

  • Kompostowniki z tworzywa sztucznego, zazwyczaj są imitacją skrzyń drewnianych. Są to konstrukcje lekkie i łatwe do przenoszenia, Można nabyć plastikowe skrzynie o różnych kształtach, kolorach i rozmiarach. 

 

  • Termo kompostowniki to pojemniki z tworzywa sztucznego służące do szybkiego kompostowania. Powinny być umieszczane na działce w miejscach osłoniętych od wiatrów. Do zalet termo kompostowników można zaliczyć brak konieczności regularnego mieszania zgromadzonego wewnątrz materiału.

  

  • Kompostowniki stałe wykonane z cegły klinkierowej, kamienia lub z elementów betonowych osadzone na fundamencie lub podmurówce. Konstrukcje murowane są znacznie trwalsze od skrzyń wykonanych z drewna ale też droższe. Taki kompostownik może stanowić problem przy zmianie zagospodarowania działki w przeciwieństwie do przenośnych skrzyń drewnianych lub metalowych.

  

  • Worki kompostowe wytwarzane z grubej foli polietylenowej posiadają otwory umożliwiające dostęp powietrza do wnętrza. Gromadzony w worku materiał powinien być dobrze rozdrobniony, zróżnicowany i przesypywany co jakiś czas niedużą ilością żyznej ziemi ogrodowej i stymulatorem kompostowania. Napełniony worek należy związać i odstawić w przewiewne miejsce np. obrzeże ogrodu. Po 2 tygodniach z worka powinna wyciekać brązowa ciecz jest to dowód, że przemiany zgromadzonego materiału przechodzą prawidłowo. Jak szybko otrzymamy kompost jest uzależnione od rodzaju i właściwości składowanych materiałów, jest to okres co najmniej trzech miesięcy.

 

Zrób to sam. Skrzynie uprawowe i podwyższone grządki.

 

  • Podwyższona grządka, Ważne jest aby wytyczyć i przygotować odpowiednie miejsce. Najlepiej gdy grządka będzie skierowana w kierunku północ-południe, zapewni to równomierne nasłonecznienie uprawianych roślin. Szerokość podwyższonej grządki powinna wynosić od 100 do 160 cm, natomiast długość może być dowolna. W miejscu gdzie planujemy grządkę należy wybrać ziemię do głębokości 30 cm. Dno oraz boki wykopu wykładamy siatką o małej średnicy oczek, zabezpieczamy wówczas grządkę przed gryzoniami. Na dno układamy warstwę rozdrobnionych pędów, gałęzi, łodyg. Będzie to drenaż odpowiedzialny za odpływ nadmiaru wilgoci. Ten materiał przykrywamy 20-25 cm darnią lub rozdrobnionymi odpadami ogrodowymi (chwasty, skoszona trawa, liście). Następnie układamy warstwę obornika lub świeżego kompostu 20-25 cm. Wierzch podwyższonej grządki okrywamy warstwą żyznej ziemi wzbogaconej kompostem. Na wierzchu przygotowanej grządki wzdłuż rzędów sadzonych roślin należy wykonać zagłębienie ułatwiające podlewanie zasadzonych roślin. Budowa podwyższonej grządki jest polecana przede wszystkim do działek zlokalizowanych na terenach podmokłych. Wadą tych grządek jest konieczność regularnego i obfitego podlewania uprawianych roślin.

 Co to jest kompost, zastosowania kompostu, co mona kompostować a czego nie dowiemy się z następnego artykułu.

 Zachęcam również wszystkich działkowiczów do korzystania z broszurek wydanych przez Jednostkę Krajową a otrzymacie je odwiedzając Okręg Pomorski w Gdańsku, ul. Grunwaldzka 102, I piętro pokój 13.

Broszury obecnie dostępne w Okręgu Pomorskim PZD w Gdańsku to:

Moda na zielone,

Smaczne rabaty,

Pomysł na oczko wodne,

Groźne szkodniki,

Działka bliżej natury

Skrzynie uprawowe i podwyższone grządki.

 

Instruktor ds. ogrodniczych

Bożenna Kaczmarek

Galeria