Zwiastuny wiosny w ROD „Obrońców Westerplatte”

1104.2023

05.04.2023 r. w poszukiwaniu wiosny odwiedziłam ROD „Obrońców Westerplatte”. Z Panią Prezes Hanną Dzieninis przeszłyśmy alejkami ogrodowymi.

  

Na działkach już pojawiły się oznaki wiosny – przebiśniegi, krokusy, pierwiosnki, hiacynty, żonkile a nawet małe karłowate tulipany wypatrują słońca.

 

  

 

 

 

 

 

Na drzewach i krzewach jeszcze nieśmiało, ale na niektórych gałęziach zaczynają pojawiać się zalążki pąków. Łatwo je zauważyć, bo nie ma jeszcze liści, a otoczenie jest  szare.  Z zimowego snu budzą się owady i zwierzęta, a na wierzbie iwa pojawiają się tzw. białe kotki.

 

 

 

Dzień staje się coraz cieplejszy i dłuższy zachęcając do spędzenia czasu na działkach. Zbliżająca się wielkimi krokami wiosna w ogrodzie oznacza porządki, pielenie, odchwaszczanie, a to tylko początek listy obowiązków. Coraz więcej działkowiczów porządkuje swoje działki i przygotowuje glebę pod nasadzenia.

  

  

 

Jeszcze bywa chłodno i prószy śnieg, zawieje zimny wiatr a my czekając na ciepłe promyki słońca przypominamy sobie wiosenne przysłowia przekazujące często ważną naukę o porach roku i objaśniające ich cykliczność. Nawiązują one do miesięcy zimowych i wiosennych.

 

„Kwiecień, plecień, bo przeplata, trochę zimy, trochę lata, pół wiosenny, pół zimowy, nie każdemu bywa zdrowy, to zaświeci błyskawicą, to zasypie twarz śnieżycą.”

„Kwiecień gdy deszczem plecie, to maj wystroi w kwiecie”.

„Jak przygrzeje słonko, przyjdzie kwiecień łąką”.

„I wiosna by tak nie smakowała, gdyby przedtem zimy nie było”.

„A jak wiosna liście splata, puszczaj zimę, czekaj lata”.

„Skowronka pieśń, to o wiośnie wieść”.

 

 

Instruktor ds. ogrodniczych

Bożenna Kaczmarek

 

 

Galeria