Rębaki dla kwidzyńskich działkowców

0706.2023

2 rębaki, każdy o wartości 60.000 zł otrzymali kwidzyńscy działkowcy. Ich zakup możliwy był dzięki wsparciu z unijnego programu Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa pn, „Rozwój zielonej infrastruktury poprzez wsparcie rodzinnych ogrodów działkowych”

Rębaki to urządzenia do rozdrabniania drewna, które posłużą działkowcom w rozwiązaniu problemu obciętych gałęzi i ściętych drzew. Maszyna o napędzie spalinowym może przerobić znaczne ilości materiału drzewnego w krótkim czasie. W dniu 6 czerwca br. w ROD Sikorskiego w Kwidzynie odbyło się oficjalne przekazanie rębaków dla dwóch kwidzyńskich Rodzinnych Ogrodów Działkowych. W spotkaniu uczestniczył Jerzy Śnieg Przewodniczący Rady Powiatu oraz przedstawiciele ogrodów. Z ROD im. Sikorskiego Jarosław Parus, Wiceprezes Okręgu Pomorskiego PZD w Gdańsku, Przewodniczący Kolegium Prezesów Zarządów ROD powiatu kwidzyńskiego, Prezes Zarządu ROD Sikorskiego, Jerzy Zimnicki Wiceprezes ROD, Andrzej Kowalczyk II Wiceprezes ROD, Waldemar Waruszewski  instruktor SSI i Józef Ćwiek, gospodarz ogrodu, którzy odebrali  rębak dla swojego ogrodu.  Z ROD „Leśna Dolina” uczestniczyli Andrzej Jancz Prezes ROD i Zbigniew Janowski członek Zarządu, którzy również odebrali rębak dla swojego ogrodu.

Okręg Pomorski PZD reprezentowali Andrzej Łockiewicz członek Okręgowej Rady Pomorskiej, Dyrektor Biura Okręgu Pomorskiego PZD i Andrzej Mania Kierownik ds. terenowo-Prawnych i inwestycji Biura Okręgu Pomorskiego PZD w Gdańsku.

Wniosek o grant zbiorowy złożył zespół biura Okręgu Pomorskiego PZD do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Do rozdysponowania była kwota 47 milionów zł na całą Polskę. Łączna suma przyznanej dotacji dla Okręgu Pomorskiego PZD usytuowała Okręg na 3 pozycji w skali kraju. Dwa rębaki dla kwidzyńskich Rodzinnych Ogrodów Działkowych to niezwykły prezent, który zmniejszy koszty kompostowania gałęzi i ściętych drzew.

 

Na słowa uznania zasługuje Jarosław Parus, który potrafił zaktywizować do udziału w grancie działaczy z ogrodów w Kwidzynie, aby wzięli aktywny udział w tym przedsięwzięciu. Szkoda tylko, że decyzja niektórych była zbyt późna i nie zdołali się zakwalifikować do skorzystania ze względu na rozdysponowanie środków pieniężnych.

 Taka współpraca jak widać przynosi efekty. Razem można więcej- podsumował Jerzy Śnieg Przewodniczący Rady Powiatu Kwidzyńskiego, który zawsze wspiera ogrody działkowe w Kwidzynie.

 

Andrzej Łockiewicz

Dyrektor Biura Okręgu

Galeria