Nowe narzędzia wsparcia ROD-ów przez Gdynię

2308.2023

Przedstawiciele Kolegium Prezesów Rodzinnych Ogrodów Działkowych w Gdyni spotkali się w poniedziałek, 21 sierpnia w Urzędzie Miasta Gdyni z samorządowcami, w tym prezydentem Wojciechem Szczurkiem. Omówiono nowe mechanizmy wsparcia przez miasto ROD-ów i tematy, nad którymi samorządowcy i urzędnicy pochylą się w najbliższych tygodniach, by zaproponować rozwiązania na kolejnym, jesiennym spotkaniu.

Do Urzędu Miasta zawitało kilkanaścioro przedstawicieli Kolegium Prezesów Rodzinnych Ogrodów Działkowych by omówić z samorządowcami nowe mechanizmy wsparcia ROD-ów oraz ustalić listę tematów do rozwiązania. Z działkowcami spotkali się: prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, wiceprezydenci Michał Guć i Marek Łucyk oraz wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni Jakub Ubych, zaangażowany w projekty wspierające rozwój ROD-ów w Gdyni.

- Od lat dokładamy wielu starań, aby współpraca pomiędzy Rodzinnymi Ogrodami Działkowymi, a gdyńskim samorządem układała się harmonijnie. Stąd podpisane w 2019 roku porozumienie, a także idea spotkań z Kolegium Prezesów gdyńskich ROD. Nowy projekt wsparcia jest odpowiedzią na szereg głosów przedstawicieli, a to co szczególnie cieszy to jego ciepłe przyjęcie – mówi Wojciech Szczurek.

Wśród poruszonych tematów znalazły się takie, jak: mała retencja, kompostowanie i wywóz odpadów, drogi dojazdowe do ogrodów działkowych, powiększenie obszaru ROD, przedłużenie umowy dzierżawy terenów działkowych, dotacji na różne cele, jak budowa małej retencji czy nasadzeń zieleni.

Jeśli Rada Miasta przyjmie we wrześniu skierowaną przez prezydenta uchwałę, pierwszy nabór wniosków o dotacje odbędzie się jeszcze w tym roku.

Kolejne spotkanie, na którym zostaną przedstawione działkowcom konkretne propozycje rozwiązania poszczególnych problemów ustalono na przełom października i listopada b. r.

 

Źródło: 

https://www.gdynia.pl/dla-mediow/komunikaty,4100/nowe-narzedzia-wsparcia-rod-ow-przez-gdynie,575709

 

Galeria