Od 20.10 w sprzedaży listopadowy „Mój Ogródek”! Przeczytaj i poleć innym działkowcom!
2310.2023
W wydaniu listopadowym „Mojego Ogródka” znajdziecie wiele inspiracji i praktycznych porad ogrodniczych. Aby nie przeoczyć ważnych jesiennych zadań, warto sięgnąć po nowy „Mój Ogródek” i zajrzeć na nasz portal www.mojogrodek.pl.
Rośliny we wnętrzach stały się narzędziem do kształtowania przestrzeni, a także tworzenia nastoju mieszkań. Ponadto zieleń w pomieszczeniach podnosi komfort odpoczynku i ma zdolność oczyszczania powietrza z zanieczyszczeń. O tym jak zaplanować atrakcyjne i modne kompozycje wyjaśniamy w temacie numeru „Modne rośliny do mieszkań”. Warto przeczytać.
Jeśli macie warzywnik lub chcecie zacząć uprawę warzyw i ziół to nie możecie przeoczyć tych artykułów:
- Co się stało z warzywami? cz. 2 korzeniowe – Zdarza się, że w plonach warzyw korzeniowych spotykamy nietypowe dla odmiany niekształtne bądź zdeformowane egzemplarze. Nasze zaniepokojenie może wzrastać, gdy jest ich dużo w warzywniku. Dobrze jest poznać przyczyny takich nieprawidłowości, aby skutecznie graniczyć to zjawisko.
- Warzywne kiszonki – Kiszenie jest jedną z najstarszych metod konserwacji żywności. Żywność kiszona wyróżnia się charakterystycznym smakiem i unikatowymi właściwościami odżywczymi. Nie ma produktu bardziej prozdrowotnego! Podpowiadamy, jak odpowiednio przygotować kiszonki, aby cieszyć się z ich walorów jak najdłużej.
Entuzjastom uprawy gatunków owocowych polecamy artykuły:
- 9 najsmaczniejszych odmian jabłek – Różnorodność i bogactwo jabłoni powodują, że wskazanie tej o najsmaczniejszych owocach jest trudne. Przedstawiamy tu nasz wybór odmian, w którym reprezentowane są zarówno te współczesne, jak i historyczne. Wszystkie zachwycają smakiem i są uważane za wybitnie deserowe, czyli takie, które nadają się przede wszystkim do bezpośredniej konsumpcji. Aby cieszyć się przez lata smakiem ulubionych jabłek prosto z drzewa, warto świadomie wybrać odmianę. (str. 38-39)
- Owocowe inspiracje – Owocowa część działki oferuje ogromne możliwości. To nie tylko okazja uprawy wielu gatunków i odmian. To także różnorodność ich form, sposobów prowadzenia, niekiedy bardzo oryginalnych, jak np. owocowa furtka, dach z winorośli, ściana z mini kiwi bądź wisząca truskawka. Takie rozwiązania podkreślają indywidualny charakter ogrodu, zdobiąc go, ale także zachowując jego oryginalne właściwości użytkowe. Warto poznać te możliwości i u siebie zastosować.
Jeśli interesują Was rośliny ozdobne i aranżacja działki polecamy:
- Oblicza ostrokrzewów – Ta zróżnicowana i atrakcyjna grupa roślin obejmuje gatunki zarówno o liściach zimozielonych, jak i sezonowych. Krzewy te pasują niemal na każdą działkę; poprawnie uprawiane odwdzięczą się skórzastymi i błyszczącymi liśćmi oraz ozdobnymi czerwonymi owocami, które będą pięknym elementem ogrodu w okresie jesienno-zimowym. Warto więcej się o nich dowiedzieć i posadzić.
- Róże z oczkiem – Róża perska jest szczególnym gatunkiem. To niewielka i wolno rosnąca roślina o małych wymaganiach. Jako jedyna wśród róż charakteryzuje się pojedynczymi liśćmi oraz kwiatami o bordowej podstawie pięciu złotych płatków. Ta właśnie cecha ciemnej podstawy płatków – tworzącej ,,oczko” kwiatów – stała się pożądaną u nowych odmian. Podpowiadamy, jak je komponować i gdzie sadzić.
- Pomysły na wgłębniki – Wgłębnik to kameralne miejsce wypoczynku położone w zagłębieniu terenu. Może być otoczony roślinnością, mieć wygodne siedziska, tacę z paleniskiem lub ogrzewacz gazowy. Wgłębnik uatrakcyjni każdy ogródek i przełamie monotonię płaskich powierzchni. Wskazujemy gdzie go zaplanować i co jest najistotniejsze przy jego budowie.