Ciekawy pomysł na alejki w ogrodzie
2012.2023
Ogród to nie tylko rośliny, ale także takie elementy, jak mała architektura, oświetlenie i ciągi komunikacyjne. Praktyczne funkcje to jedno, ale znaczenie powinna mieć również estetyka. Porządnie wykonane alejki pasujące do stylu reszty ogrodu podnoszą cały projekt o klasę wyżej. O tym, z czego można wykonać ścieżki w ogrodzie, pisałem już w tym oraz tym poście. Tym razem chciałbym Ci przedstawić jeden konkretny, bardzo efektowny pomysł na alejki w ogrodzie, który możesz łatwo zaadaptować do własnych potrzeb.
Pomysł na alejki w ogrodzie – stonowana różnorodność
Dość trudno jest znaleźć oryginalny pomysł na alejki w ogrodzie w eleganckim stylu, utrzymanym głównie w odcieniach bieli, zieleni oraz szarości, z niewielką domieszką brązu i pastelowego różu. Z jednej strony nawierzchnie powinny pasować do spokojnej, stonowanej palety barw nasadzeń, z drugiej w takiej sytuacji łatwo o nudę. Właściciele posesji odwiedzonej niedawno przez Busa rozwiązali ten problem mistrzowsko. Ich pomysł na alejki w ogrodzie polegał na wykonaniu poszczególnych fragmentów ciągów komunikacyjnych z różnych materiałów, ale o podobnej kolorystyce. Dzięki temu ścieżki czy alejki wyglądają ciekawie, a jednocześnie stanowią spójną całość.
1. Szara kostka brukowa
W tej części posesji pomysł na alejki w ogrodzie jest równie prosty jak ich przebieg. Ścieżki przecinają się prostopadle, nie ma żadnych łuków ani kątów ostrych czy rozwartych. Czysta geometria współgra z nawierzchnią wykonaną z dwóch rodzajów betonowej kostki brukowej: jasno- i ciemnoszarej, ułożonych w proste pasy. Dwa odcienie bruku zdają się nawiązywać do kolorystyki pni brzóz rosnących wzdłuż alejki.
2. Granitowy bruk
W dalszej części posesji pomysł na alejki w ogrodzie wyraźnie się zmienia, ale paleta barw nadal ogranicza się do szarości. Fragment ścieżki przy składziku jest wyraźnie szerszy i biegnie po łagodnym łuku. Jej nawierzchnię stanowi drobna, granitowa kostka brukowa.
Ten sam materiał wykorzystano również przy wiszącym fotelu, przy czym dokładny przebieg ciągu komunikacyjnego zaznaczono dodatkowo za pomocą długich i wąskich betonowych płyt chodnikowych.
3. Płyty chodnikowe i ściółka
W cienistej części działki alejkę również wykonano z szarych podłużnych płyt chodnikowych, ale tym razem ułożonych na gruboziarnistym granitowym grysie. Na pierwszy rzut oka trudno go dostrzec, szerokie fugi ścieżki wypełniają bowiem igliwie oraz szyszki. Opadają z gałęzi potężnego świerka, rozciągających się ponad głowami spacerowiczów. Ponieważ płyty chodnikowe wystają znacznie ponad powierzchnię grysu, zalegająca ściółka nie stanowi problemu, a jedynie zapewnia naturalną dekorację.
4. Płyty w trawniku
Fragment ciągu komunikacyjnego w okolicy drewnianej huśtawki wykonano z małych jasnoszarych płyt chodnikowych, ułożonych bezpośrednio na trawniku. Wygląda to bardzo naturalnie i nieformalnie, mimo geometrycznej trasy alejki. Ten dość swobodny styl odzwierciedla wypoczynkowy charakter tej części ogrodu, podobnie jak kolorystyka wzbogacona o pudrowy róż rozchodnika oraz purpurę berberysu. Pamiętaj, że kamienne bądź betonowe płyty powinny leżeć równo z powierzchnią trawnika. W przeciwnym razie utrudnią koszenie, a nawet mogą doprowadzić do uszkodzenia kosiarki. Pomysł na alejki w ogrodzie musi iść w parze z przemyślaną realizacją!
5. Płaskie kamienie
Niewielki odcinek alejki, łączący odcinek ścieżki biegnący przez trawnik z betonowymi płytami w cienistej części działki, wykonano z dużych płaskich kamieni ułożonych w nieregularną mozaikę. Szerokie fugi pomiędzy kamiennymi „puzzlami” wypełnia świerkowe igliwie, z korzyścią dla wyglądu aranżacji. Naturalistyczny efekt pasuje do swobodnego charakteru nasadzeń z różnorodnych iglaków.
6. Trawa wśród cegieł
Fragment ogrodu, konkretnie niewielka skarpa, diametralnie różni się od reszty posesji. Miejsce bieli i szarości zajęły beże i czerwień, typowe dla starych cegieł. To właśnie ten materiał wykorzystano do ułożenia nietypowego skalniaka, obsadzonego różnymi gatunkami rozchodników. Jeśli chodzi o alejkę, nastąpiła swego rodzaju zamiana miejsc: trawiasta ścieżka przebiega wśród cegieł, podczas gdy zwykle jest na odwrót.
7. Klasyczny bruk
Ciekawy pomysł na alejki w ogrodzie sprawia, że nawierzchnia podjazdu wydaje się wręcz nudna. Niemniej beżowy bruk z betonowych kostek jest rozwiązaniem praktycznym i odpowiednim w przypadku odcinków ciągów komunikacyjnych narażonych na obciążenia. W końcu samochód swoje waży, nie mówiąc już o Busie!
Podsumowując
Pomysł na alejki w ogrodzie, oparty na różnorodnych materiałach utrzymanych w podobnej kolorystyce, okazał się strzałem w dziesiątkę. Takie rozwiązanie świetnie sprawdza się w sąsiedztwie nasadzeń w ograniczonej, spokojnej palecie barw. W przypadku tęczowej mozaiki rozmaitych kwiatów lepiej prezentują się jednolite nawierzchnie ścieżek, pozwalające uniknąć wrażenia przesytu i chaosu.
Źródło: https://zogrodemnaty.pl/ciekawy-pomysl-na-alejki-w-ogrodzie/