Tajemnice Ogródków Działkowych: Rozmowa ze Zdzisławem Śliwą, Wiceprezesem Polskiego Związku Działkowców

2212.2023

Witajcie w fascynującym świecie ogrodów działkowych. W dzisiejszej rozmowie przyjrzymy się nie tylko zielonym zakątkom ogrodów, ale również seniorom działkowcom, ich pasjom i pracy społecznej. Ogrody stają się miejscem, gdzie wspólnota i aktywność przenikają się z naturą.

Społeczność ogrodów działkowych: aktywność seniorów

Andrzej Górczyński: Ile lat ma najstarszy działkowiec?

Zdzisław Śliwa: Najstarsi osiągają wiek nawet stu lat i ciesząc się niejednokrotnie dobrym zdrowiem, nadal użytkują działkę w miarę swoich sił i możliwości.

Jaki procent działkowców stanowią seniorzy?

Seniorzy są głównymi użytkownikami działek w rodzinnych ogrodach działkowych. Z badań wynika, że stanowią około 70% działkowców.

Czy seniorzy pracują wyłącznie na działce? Zauważyłem, że społecznymi instruktorami ogrodowymi są głównie seniorzy, spotykam ich także w zarządach czy komisjach rewizyjnych ROD.

Seniorzy działkowcy są wszędzie. W stowarzyszeniu ogrodowym, jakim jest Polski Związek Działkowców, mamy rozwinięte struktury, które realizują bogate programy działalności statutowej. Praca w stowarzyszeniu ogrodowym jest oparta na działalności społecznej, a seniorzy lubią tak pracować, bo mają na to czas. Angażują się w prace organów Związku, są prezesami ROD – tak jak pan redaktor  – członkami zarządów ogrodów działkowych, są aktywni w komisjach rewizyjnych. Wielu realizując swoje pasje, staje się instruktorami ogrodnictwa działkowego, ucząc młodych działkowców jak właściwie prowadzić działkę, jakie rośliny i warzywa uprawiać, jak postępować, aby chronić środowisko i klimat.

 

Czy w ogrodach znajdziemy kluby seniora?

W ogrodach ich nie ma, ale miejskie, osiedlowe kluby seniora współpracują z zarządami ogrodów, korzystając z bazy, którą dysponują ogrody. Notujemy liczne przypadki ścisłej współpracy zarządu ogrodu z klubem seniora, których członkami są seniorzy – działkowcy. Przykładem tego jest Stowarzyszenie  Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP, którego członkami są działkowcy w wielu garnizonach lotniczych. Ponieważ prowadzimy politykę otwierania się ogrodów działkowych na potrzeby lokalnych społeczeństw, to zapraszamy do ogrodów kluby seniora i ich członków.

Ogrody otwarte to miejsca, gdzie mogą przychodzić babcie, dziadkowie ze swoimi wnukami, wnuczkami, osoby które nie są działkowcami, ale naszymi czytelnikami.

Zapraszamy ich do spędzenia czasu w otoczeniu drzew i krzewów, dzielimy się bazą rekreacyjną. Wnuki mogą korzystać z placu zabaw, coraz częściej nowoczesnych i niejednokrotnie sfinansowanych przy pomocy dotacji samorządu lokalnego. W wielu ogrodach po spacerze można przysiąść przy stolikach kawiarenek, porozmawiać ze znajomymi, spędzić czas, grając np. w szachy, warcaby, gry planszowe. Zarządy ogrodów zapraszają osoby z zewnątrz pod warunkiem, że ich pobyt nie będzie negatywnie wpływał na warunki odpoczynku i pracy działkowców. Wszyscy szanujący ogrodowy porządek mogą być pewni, że nikt ich z ogrodu nie wyprosi, że będą mile widziani.

W parkach seniorzy korzystają z urządzeń do ćwiczeń fizycznych. Takie są również w ogrodach działkowych. Czy można z nich korzystać?

Dzielimy się bazą rekreacyjną z odwiedzającymi ogrody. W ramach otwierania się ogrodów działkowych wiele zarządów podjęło się unowocześniania bazy rekreacyjnej. Wybudowano nowe place zabaw, zainstalowano urządzenia do rekreacji, takie, które umożliwiają ćwiczenia fizyczne. Te inwestycje są wspierane przez samorządy, które dotując je, zastrzegają, że ogród działkowy będzie ogrodem otwartym. W ogrodzie, w którym mam działkę, często widzę grających w tenisa stołowego i korzystających z urządzeń treningowych, które cieszą się dużym powodzeniem.

 

Jak wygląda działka emeryta? Czy działka seniora wyróżnia się?

Działka seniora to ogródek, w którym jest bogactwo warzyw, owoców, kwiatów, krzewów –  wszystkiego, co powinno znajdować się na dobrze uprawianej działce. Młodzi ludzie aktywni zawodowo – często z braku czasu – kreują rekreacyjny sposób wykorzystania działki. Na takich działkach dominuje trawnik, basen, grill, trampoliny dla dzieci. Brak na nich uprawy warzyw, owoców, co ważne w sposób ekologiczny. W ten sposób wyprodukowana żywność smakuje lepiej niż ta kupowana w marketach. Działka seniora jest działką, na której można znaleźć wszystko, co powinno na niej być. Dowodem na to jest fakt, że w organizowanym corocznie przez Polski Związek Działkowców konkursie „Najpiękniejsza Działka Roku” laureatami są najczęściej seniorzy.

Seniorzy ułatwiają sobie pracę, uprawiają rośliny w drewnianych skrzyniach na wysokości jednego metra – nie schylając się – co jest dobre dla ich kręgosłupów. Czy są jeszcze jakieś inne metody ułatwiające pracę na działce?

Związek prowadzi działalność edukacyjną ukierunkowaną na popularyzowanie właściwych metod uprawy działki. Jedną z nich jest popularyzacja uprawy warzyw w skrzyniach uprawowych i podwyższonych grządkach, które w wielu ogrodach działkowych stają się bardzo popularne. Ułatwiamy działkowcom zakładanie takich grządek i skrzyń uprawowych przez publikację broszur dostarczonych bezpłatnie działkowcom, w których opisano technologie budowy tych urządzeń i zalecenia dotyczące uprawy warzyw, z podaniem terminu siewu, przykładami warzyw z rozsady. Popularyzujemy także uprawy owoców na drzewach niskopiennych, żeby działkowiec – senior nie musiał wspinać się na drabinę, aby je zerwać.

Niektóre działki są pozbawione drzew, a więc cienia, w których mogą odpoczywać seniorzy.

Niestety, często chęć modernizowania działki przez młodych działkowców wiąże się z wycinaniem drzew dających cień, co pogarsza warunki wypoczynku, zwłaszcza w upalne dni. W rodzinach wielopokoleniowych, w których z działki korzystają zarówno dziadkowie, jak i wnuki należy z rozwagą modernizować działkę, aby nie utrudniać warunków wypoczynku seniorom.

Dotyczy to również altan pozbawionych zacienionych tarasów.

Działkowiec – zwłaszcza ten młody – winien myśleć o tym, że na działce warto stworzyć mikroklimat, w którym doskonale będą się czuć zarówno seniorzy, jak i dzieci. Warto więc tak modernizować działkę, aby zachować na niej to, co najistotniejsze, czyli bogactwo roślin, krzewów i kwiatów, które będą upiększać działkę. Warto również zadbać, aby na działce było oczko wodne, a niekoniecznie modny teraz basen.

Działka to również koszty. Czy emeryt musi kupować drogie narzędzia, maszyny? Czy może je wypożyczyć?

W wielu ogrodach znajduje się sprzęt ogrodniczy, który może być udostępniany działkowcom. Wiele zależy od inicjatywy zarządu ogrodu, który troszcząc się o działkowców, także tych starszych i uboższych, stara się ułatwiać im uprawę wypożyczając ogrodową kosiarkę, piłę łańcuchową czy sekator elektryczny.

Dlaczego jeszcze będąc seniorem warto zostać działkowcem?

Działając w PZD przekonuję się i to przekonanie przekazuję nowym działkowcom, że ogrody działkowe są szansą dla ludzi w każdym wieku. Na szkoleniach nowych działkowców widzę nie tylko młodych, ale także seniorów, którzy chcą znaleźć dla siebie możliwość pracy fizycznej, rekreacji oraz wypoczynku, które poprawią stan ich zdrowia i wydłużą życie. Dodatkowo w trosce o zdrowie seniorów od kilku lat – we współpracy z Urzędem Miasta – organizowane są w poznańskich ogrodach działkowych „Białe soboty”. W ramach tej akcji udzielane są porady lekarskie, prowadzone badania specjalistyczne, zabiegi rehabilitacyjne – na co zwykle czeka się w przychodniach wiele tygodni, a nawet miesięcy.

Zauważyłem, że z działki cieszą się najbardziej użytkownicy, którzy są samotni – wdowy, wdowcy. Czy ogródek podnosi jakość życia?

Ludzie, których dotknęła samotność, ale otrząsnęli się już ze smutku po utracie najbliższej osoby, starają się na nowo ułożyć swoje życie, odnajdując przyjaciół i zadowolenie z uprawy działki i towarzystwa innych działkowców. Najtrudniejsze chwile dla kogoś, kto straci najbliższą osobę to czas bezpośrednio po tej śmierci. Zdarzają się przypadki, że taka osoba traci chęć do uprawy działki, tłumacząc się brakiem sił, energii i decyduje się na sprzedaż ogrodu. Z mojego punktu widzenia lepsza jest pierwsza droga. Dopóki seniorowi starcza sił nie powinien rezygnować z działki, ale starać się wykorzystać ją do odnowy swojego życia. Można ją też przekazać dzieciom, wnukom, aby nadal się nią cieszyć. Wszystkim działkowcom seniorom, życzę, aby jak najdłużej czerpali przyjemność z uprawiania ogródka.

Dziękuję za rozmowę.

Źródło: https://www.gazetasenior.pl/

Galeria