Lutowy „Mój Ogródek” – od 19.01 w sprzedaży! Kup, przeczytaj, poleć innym działkowcom i ogrodnikom!

1901.2024

W wydaniu lutowym „Mojego Ogródka” znajdziecie wiele inspiracji oraz praktycznych porad ogrodniczych. Aby nie przeoczyć istotnych zimowych zadań, warto nie tylko sięgnąć po nowy „Mój Ogródek”, ale i zajrzeć na nasz portal www.mojogrodek.pl.

Przedwiośnie to niełatwy okres dla większości roślin doniczkowych. Wznawiają intensywną wegetację, ale są też wyczerpane po zimie i wymagają naszej szczególnej uwagi. O tym jakie zabiegi można, a nawet trzeba przy nich wykonywać wyjaśniamy w temacie miesiąca „Dbamy o doniczkowe”. Warto wiedzieć czego powinniśmy unikać i na co zwracać szczególną uwagę, aby domowe rośliny były w dobrej kondycji.

W numerze czekają na Was ponadto:

  • Z ogródka do domu – Wiele gatunków, dzięki przejściu okresu przechłodzenia, jest w stanie zakwitnąć w domowych warunkach. Choć na zewnątrz trwa jeszcze zima, możemy już zaprosić wiosnę do domu. Wystarczy ściąć pędy drzew lub krzewów, wstawić je do wody, by cieszyć się wcześniej urodą ich kwiatów. Podpowiadamy, które gatunki możemy ścinać do domu, jak to dobrze zrobić i jak pielęgnować ścięte pędy. 

  • Nowoczesna uprawa warzyw cz. 3 Uprawy pionowe – Uprawa warzyw w pionie to praktyczne rozwiązanie, jednak niedoceniane przez wielu działkowców. Sprawdza się doskonale w małych warzywnikach, na działkach, a także na tarasach i balkonach. Wyjaśniamy jakie mamy możliwości, aby na małej powierzchni cieszyć się z obfitości własnych warzyw i jak pielęgnować tak uprawiane rośliny. (

  • 10 najlepszych odmian pomidora na przetwory – Wkrótce zaczynamy produkcję rozsady pomidora, warto więc uwzględnić najlepsze odmiany pod kątem przeznaczenia plonów. Dostępne w handlu nasiona pomidora reprezentują tak bardzo szeroki asortyment odmian, że czasem trudno dokonać wyboru, nawet jeśli wiemy na jakie zimowe zapasy chcielibyśmy przeznaczyć przyszłe plony. Aby ułatwić to trudne zadanie, zebraliśmy najlepsze odmiany polecane do przygotowania własnych przetworów. 

  • Warzywnik intensywny w praktyce – Jeśli brakuje nam pomysłu na zagospodarowanie intensywnie plonującego warzywnika, warto wesprzeć się gotowymi, dobrymi pomysłami. Podpowiadamy jakie gatunki wybrać i jak je rozplanować na przykładzie, aby działka prawie przez cały rok obficie plonowała. 

  • Niezastąpione selery – W warzywniku nie powinno zabraknąć selerów – korzeniowego, naciowego i listkowego. Zasługują na szczególne miejsce w codziennej diecie, zarówno ze względu na walory smakowe, jak i coraz lepiej poznane właściwości prozdrowotne oraz lecznicze. Wyjaśniamy, jak uprawiać te cenne warzywa i wykorzystywać je w kuchni. 

  • 7 kroków do własnego sadu – Urządzenie sadu, który będzie służył jako źródło własnych owoców, to spore wyzwanie agrotechniczne i finansowe. Wymaga dobrego planu i harmonogramu prac dostosowanych do stanu ogródka, naszych potrzeb i możliwości. Potrzeba także czasu – od kilku tygodni do 2 lat – zanim posadzimy nowe drzewa. Aby było łatwiej podjąć się tego wyzwania, najlepiej postępować według ustalonych wcześniej wytycznych. 

  • Ogrodzenie w rozkwicie – Długie ogrodzenie naszej działki nie musi być monotonne i pozbawione ciekawych akcentów. Nie musi być także klasycznym, jednolitym żywopłotem. Czas na kolory i nieszablonowe pomysły. Niech ogrodzenie zakwitnie! Prezentujemy rośliny, które będą doskonałą dekoracją, zamaskują nieestetyczne ogrodzenie, zwiększą prywatność, osłonią przed kurzem z ulicy, a także poprawią plastyczność granicy działki i zapewnią malowniczą, elegancką dekorację. 

 

Galeria