ŚWIATOWY DZIEŃ PSZCZÓŁ 20 MAJA

1705.2024

ŚWIATOWY DZIEŃ PSZCZÓŁ 20 MAJA

Ustanowiony przez ONZ z inicjatywy Słowenii obchodzony jest od 2018 r.

Więcej niż 87 procent gatunków roślin na świecie jest zapylanych między innymi przez pszczoły. W zastraszającym tempie maleje ich populacja jest to duży problem dla bioróżnorodności. Pszczoły giną z powodu nieprawidłowego i zbyt częstego stosowania środków ochrony roślin.

 

Większość gatunków tych owadów to samotnice. Pszczoła miodna jest jednym gatunkiem z około 470 pszczół zamieszkujących Polskę.

Dzikie pszczoły mieszkają tuż obok  nas, w budowanych specjalnie dla nich domkach w szczelinach murów budynków, w słomianych strzechach.  Pszczoły są ważne dla przyrody i dla każdego z nas. Pyłek i nektar zbierany przez pszczoły to nie tylko ich pożywienie ale ogromna usługa ekosystemowa. To one odpowiadają za zapylanie wielu gatunków roślin. Roślin które są pożywieniem dla nas jak i dla wielu gatunków zwierząt. Zapylają też rośliny użytkowane do celów ozdobnych, leczniczych, kosmetycznych i tekstylnych np. bawełna, len. Pszczoła miodna, przyczyniania się do zwiększenia plonów rolników, wytwarza jednocześnie produkty pszczele, tj. miód, wosk, pierzgę, propolis, mleczko i jad pszczeli.

 Chrońmy pszczoły goszcząc je w swoim ogrodzie, pozostawmy na naszej działce chociaż część nieskoszonego trawnika zakładając kwietną łąkę, ustawmy dla nich poidełka z wodą, które zawierają drobne kamyczki lub żwirek, pomoże to owadom napić bez moczenia skrzydełek.

 Pomyślmy o tym co powiedział Albert Einstein: 

„Kiedy z powierzchni ziemi znikną pszczoły, to człowiekowi pozostaną już najwyżej cztery lata życia…”.

 I na koniec jeszcze znaczenia:

 - nektar – to napój bogów,

- miód – to lek duszy i ciała,

- wosk – symbolizuje światło życia,

- pszczoła – symbol władzy faraonów,

- jad pszczeli – najlepszy zbiór aminokwasów,

- mleczko pszczele – najskuteczniejszy eliksir życia,

- propolis – medycyna nazwała go antybiotykiem XXI wieku.

 

Instruktor ds. ogrodniczych

Bożenna Kaczmarek

 

         

Galeria