Szkolenie w Chojnicach i Starogardzie Gdańskim 10 czerwca 2024 roku oraz w Malborku i Tczewie 11 czerwca 2024 roku.

1206.2024

Szkolenie w Chojnicach i Starogardzie Gdańskim 10 czerwca 2042 roku oraz w Malborku i Tczewie 11 czerwca 2024 roku.

W dniu 10.06.2024 roku w Chojnicach i Starogardzie Gdańskim, a w dniu 11 czerwca 2024 roku w Malborku i Tczewie odbyło się szkolenie członków Zarządów i członków Komisji Rewizyjnych ROD powiatu chojnickiego, starogardzkiego, malborskiego, kwidzyńskiego, sztumskiego, tczewskiego zorganizowane przez Okręg Pomorski PZD w Gdańsku. Szkolenie poświęcone było roli jaką mają do wypełnienie Zarządy ROD w zakresie właściwym zarządzaniem ogrodu. Omówiona również została rola jaką w ogrodzie spełniają Komisje Rewizyjne ROD.

Na początku szkolenia Mieczysław Kamiński Prezes Okręgu Pomorskiego PZD w Gdańsku zapoznał uczestników spotkania z porządkiem.

Porządek szkolenia :

  1. Otwarcie szkolenia.
  2. Walne Zebrania Sprawozdawcze Wyborcze Wyborcze/Konferencje Delegatów w 2024r.
  3. Rola i zadania Zarządów ROD w kierowaniu i zarządzaniu majątkiem ogrodów.
  4. Współpraca Zarządów ROD i Komisji Rewizyjnej ROD.
  5. Prowadzenie inwestycji i remontów w ROD zgodnie z obowiązującym prawem krajowym i PZD.
  6. Programu DGCS PZD SYSTEM jako ważne narzędzie wspomagające pracę Zarządów ROD.
  7. Rola i zadania OFK w prowadzeniu księgowości w ROD.
  8. Szkolenia nowych i starych działkowców. Rola instruktorów SSI.
  9. Sprawy różne – ewidencja członków PZD, nowi działkowcy, przesyłanie informacji do Okręgu Pomorskiego PZD.
  10. Dyskusja
  11. Zakończenie szkolenia.

 

Mieczysław Kamiński szeroko omówił zadania jakie ciążą na Zarządach ROD przy kierowaniu ogrodem. Przypomniał o obowiązujących podstawowych dokumentach jakimi mają się posługiwać Zarządy ROD w czasie kadencji.

Zobowiązał wszystkie Zarządy ROD, które nie posiadają  siedzib dla zarządów ROD aby przystąpiły do procedury jak naszybszego przygotawnia niezbednej dokumentacji do ich budowy. Przypomiał, że w Związku jest storzony specjalny findusz w celu dofinsowania budowy biur. 

Zgodnie z § 29 pkt. 3 i 4 Regulaminu ROD podstawą podstawą budowy, wyposażenia i urządzenia ROD jest plan zagospodarowania ogrodu. W związku z tym do naliczania opłat dla działkowców jest niezbędny plan zagospodarowania ROD zatwierdzny przez Okregowy Zarząd. Zatem ROD ktore nie maja aktualnego planu zagospodarowanai lub nie mają zatwierdzonego planu muszą przystąpić do ich wykonania. Przypomiał, że plan zagospodarowna ogrodu musi być wykonany przez uprawionego geodetę.  

Mirosława Brzezińska w Chojnicach, Jan Filipiak w Starogardzie Gdańskim, Andrzej Jancz w Malborku, Stefan Gross w Tczewie Członkowie Okręgowej Komisji Rewizyjnej PZD w Gdańsku przedstawili dokumenty normatywne jakimi winna kierować się Komisja Rewizyjna ROD w czasie wykonywania swoich zadań statutowych. Omówili również jak powinny być prowadzone kontrole, które prowadzi Komisja Rewizyjna w ogrodzie. Podkreślili, że tylko harmonijna współpraca pomiędzy Zarządem ROD i Komisją Rewizyjna ROD zapewni dobre funkcjonowanie ogrodu dla dobra działkowców.

Anna Oskard Bujak Inspektor ds. Inwestycji  omówiła temat prowadzenie inwestycji i remontów w ROD. W swoim wystąpieniu przypomniała zasady prowadzenia inwestycji remontów w zgodzie z obowiązującymi przepisami związkowymi. Wskazała błędy które występują w dokumentacji przesyłanej do biura okręgu. Przypomniała jakie zadania ciążą na Komisjach Rewizyjnych ROD w zakresie prowadzenia badania działań Zarządu ROD.

Dorota Rutkowska Główna Księgowa Okręgu w swoim wytępieniu podkreśliła, że Zarządy ROD muszą prowadzić księgowości w programie DGCS PZD System oraz niezwłocznie  przekazać księgowość do OFK funkcjonujących w Okręgu Pomorskim PZD. Przypominała o zasadach prowadzenia księgowości w ogrodach.

Andrzej Łockiewicz Główny Specjalista biura Okręgu omówił zasady prowadzenia korespondencji w Związku:

  • Listownie na ogólnie przyjętych zasadach.
  • Osobiście składanie korespondencji w Zarządzie ROD, biurze Okręgu, biurze Związku za potwierdzeniem.
  • Mailową miedzy organami Związku tylko zgodnie z Uchwałą Krajowego Zarządu, maile z końcówką @pzd.pl.

Zarządy ROD zobowiązane są do aktualizacji ewidencji działkowców we własnych zbiorach oraz ich przekazywanie do biura Okręgu w ciągu 1 miesiąca od ich zmiany.

Podkreślił jak ważną rolą jest szkolenie nowych działkowców i działkowców. Zwrócił uwagę jak rolę w tym procesie pełnią Zarządy ROD i Społeczna Służba SSI. Poinformował zebranych, że w Okręgu Pomorskim powołane zostały zamiejscowe ośrodki szkolenia w ROD „Kolejarz” w Malborku i w ROD im. gen. Władysława Sikorskiego w Kwidzynie. Informacje o planowanych szkoleniach dla działkowców i nowych działkowców umieszczane są z wyprzedzeniem na stronie Internetowej Okręgu.

W swoim wytapianiu podkreślił, że w najbliższym czasie wszystkie gminy przyjmą tzw. plany ogólne - dokumenty planistyczne, które mogą zadecydować o przyszłości ROD. Uchwalą je rady gminy, ale przewidziano aktywny udział społeczeństwa. Każdy będzie mógł zgłosić wniosek, ale na urzędowym formularzu. PZD przygotował wzory takich wniosków.

     Poniżej zamieszczono:

- wzór wypełnionego formularza - osobno dla zarządu ROD i działkowca – zakreślono w nich miejsca, które podlegają wypełnieniu;

- edytowalne formularze przygotowane do wypełnienia danymi ROD/działkowca – trzeba uzupełnić pozycje z nr: 1; 4; 7.1; 10. 

     Dokumenty zawierają propozycję uzasadnienia w pozycji nr 7.1 (TREŚĆ  PISMA), w którym wnioskujemy o objęcie ROD strefą zieleni i rekreacji. Ale dane geodezyjne ROD i liczba działkowców są tam zmienne – należy to uzupełnić.

     Wnioski można będzie zgłaszać w terminie 21 dni od ogłoszenia przez gminę o przystąpieniu do przygotowywania projektu planu ogólnego. Każda gmina ogłosi to osobno - trzeba śledzić informacje w internecie, prasie lokalnej itp. Już dziś warto przygotować odpowiednie dokumenty, zwłaszcza ustalić dane geodezyjne ROD.

     Wnioski mogą składać zarządy ROD i osoby fizyczne. Proponujemy uzupełnić formularze danymi ROD i udostępnić je działkowcom i znajomym. Możemy zgłaszać wnioski dotyczące naszego ROD, ale i innych. Okażmy solidarność,  wspierajmy się nawzajem. Im więcej wniosków popierających ROD trafi do gminy, tym większa szansa na objęcie ogrodu korzystną strefą planistyczną. 

Wzór wypełnionego formularza dla zarządu ROD

Wzór wypełnionego formularza dla działkowca

Edytowalny formularz przygotowany do wypełnienia danymi ROD

Edytowalny formularz przygotowany do wypełnienia danymi działkowca

Jerzy Megger w Chojnicach i Bogdan Grzelca w Starogardzie Gdańskim Przewodniczący Kolegiów Prezesów Zarządów ROD omówili rolę Kolegiów Prezesów.

Ryszard Gurtiaków oraz Jarosław Parus Przewodniczący Kolegiów Zarządów Prezesów ROD w Malborku i Kwidzynie pokreślili jak ważną rolę mają do wypełnienia na forum współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego szczególne w zaistniałej sytuacji, w szczególności z wydanym rozporządzeniem w sprawie planów ogólnych gmin. Omówili  rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii dotyczące tzw. stref planistycznych oraz wynikających z nich zagrożeń dla Rodzinnych Ogrodów Działkowych.

Następnie uczestnicy spotkania wymienili się doświadczeniami oraz przekazali władzom okręgu najważniejsze ich zdaniem problemy związane z funkcjonowaniem ROD.

Prezes Okręgu Pomorskiego podziękował wszystkim uczestnikom szkolenia za przybycie i aktywność.

A Ł

Galeria