ZIELEŃ JEST POTRZEBNA W KAŻDEJ STREFIE ŻYCIA
1907.2024
Polski Związek Działkowców opracował inicjatywę ustawową, która ma na celu wzmocnienie praw działkowców. Związek chce, aby działkowcy mieli większe świadomość swoich praw. Polski Związek Działkowców opracował zmiany w rozporządzeniu, które zagraża przyszłości rodzinnych ogrodów działkowych. Związek dostał w tej sprawie zielone światło od ministra.
- Użytkownicy działek z wielką nadzieją przyjęli wiadomość o wynikach spotkania władz krajowych Polskiego Związku Działkowców (PZD) z kierownictwem Ministerstwa Rozwoju i Technologii. W pełni popieramy stanowisko naszych władz w sprawie nowelizacji rozporządzania o planach ogólnych gminy - pisma o podobnej treści wpływają do PZD i resortu technologii.
60 proc. ROD w Polsce jest zagrożonych
Chodzi o rozporządzenie z 8 grudnia 2023 r., zgodnie z którym do 1 stycznia 2026 r. każda gmina musi opracować tzw. plan ogólny.
Wiąże się to z wyznaczeniem 13 stref funkcjonalnych: zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna, komunikacyjna, zagrodowa, usługowa, handel wielkopowierzchniowy, zabudowa gospodarcza, produkcji rolniczej, infrastrukturalna, cmentarzy, górnictwa, strefa otwarta oraz strefa zieleni i zabudowy jednorodzinnej.
Problem w tym, że działki ROD przewidywane są tylko w dwóch ostatnich strefach.
- W wyniku tego rozporządzenia zagrożonych jest 60 procent ROD w Polsce, ponieważ gmina, która nie wprowadzi ogrodu działkowego do strefy planistycznej, ma możliwość wystąpienia o jego likwidację - wyjaśniał Eugeniusz Kondracki, prezes PZD na spotkaniu z Krzysztofem Paszykiem, Ministrem Rozwoju i Technologii.
Działki we wszystkich strefach
Do tej rozmowy doszło pod koniec czerwca br.
- W wyniku spotkania uzgodniono koncepcję zmiany rozporządzenia oraz ustalono, że Polski Związek Działkowców opracuje konkretną propozycję nowelizacji przepisów - informuje PZD.
Po dokładniejszej analizie dokumentu, związek działkowców rozszerzył swoje stanowisko w tej sprawie. - Bowiem ogrody powinny być umieszczone we wszystkich strefach planistycznych jako profil podstawowy - podkreśla Krajowa Rada PZD.
Wyjaśniamy, że obecnym rozporządzeniu ROD-y mają najniższy status, tzw. profil dodatkowy.
Ogrody to filtr dla miejskiego powietrza
-Tymczasem zieleń istnieje i jest potrzebna w każdej strefie życia, a w niektórych wręcz niezbędna jako filtr na trucizny w powietrzu - podkreślają działkowcy.
- Aktualnie nasze ogrody funkcjonują we wszystkich strefach i tak powinno pozostać - wtórują członkowie zarządów ogrodów działkowych w Bydgoszczy.
- W pełni popieramy propozycję nowelizacji rozporządzenia, aby nadać ogrodom działkowym status profilu podstawowego w każdej strefie planistycznej - dodają.
- To obecnie jedyne rozwiązanie, które zagwarantuje, że przyjęcie planu ogólnego wobec żadnego ROD nie będzie skutkowało negatywnymi konsekwencjami- argumentuje Krajowa Rada PZD.
Zmiana ta nie ma ograniczyć władztwa planistycznego gmin, a wręcz je rozszerzyć.
- W dalszym ciągu zachowają one bowiem prawo do rozstrzygania o przeznaczeniu terenu zajmowanego przez ROD w uchwale o przyjęciu miejscowego planu zagospodarowana przestrzennego - wyjaśnia PZD.
Argumenty za zmianami mają też działkowcy z naszego regionu. - W obecnym kształcie rozporządzenie niesie realne zagrożenie dla większości ROD, które funkcjonują w naszym okręgu, a nie znalazłby się w planach ogólnych gminy - informuje Zarząd ROD w Bydgoszczy. -Radykalnie pogarsza to sytuację prawną działkowców i ich rodzin, gdyż stworzy warunki do przejmowania terenów ROD na cele komercyjne.
W opinii Krajowej Rady PZD, rozporządzenie wręcz tworzy warunki do omijania regulacji służących ochronie ROD i praw działkowców.
- Bo umożliwia ominięcie zasady przypisanej w ustawie o ROD, zgodnie z którą odjęcie ogrodom ochrony przed likwidacją wymaga podjęcia przez radę gminy uchwały w sprawie przyjęcia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Stąd rozporządzenie to stoi w sprzeczności z ustawą o ROD - zaznacza PZD.
Ministerstwo nie wyklucza korekt.
Resort technologii i rozwoju nie odniósł się jeszcze do propozycji wprowadzenia ROD do wszystkich stref planistycznych w profilu podstawowym.
MRiT rozpatruje uwagi i nie wyklucza korekt w rozporządzeniu, a obowiązujący w nim dobór stref tłumaczy tym, że w ramach strefy nie powinno łączyć się funkcji konfliktowych, np. produkcji oraz wypoczynku. Do sprawy wrócimy.
Źródło: GAZETA POMORSKA