Sierpniowy „Mój Ogródek” – od 22.07 w sprzedaży! Kup, przeczytaj, poleć innym działkowcom i ogrodnikom!
2307.2024
W wydaniu sierpniowym „Mojego Ogródka” znajdziecie wiele praktycznych porad ogrodniczych i inspiracji. Aby nie przeoczyć ważnych, terminowych zadań, warto już teraz sięgnąć po nowy „Mój Ogródek”.
Trawy ozdobne na działce mają wpływ na różne nasze zmysły, ale przede wszystkim na wzrok. Od razu rozpoznajemy je po wąskich, długich liściach i zwykle dominującej zielonej barwie. Jednak wiele odmian może zaskoczyć nas innymi kolorami liści, a ponadto efektownymi kwiatostanami. Wszystko co należy o nich wiedzieć, aby w pełni rozwinęły swą urodę znajdziecie w temacie numeru „Trawy w kolorach”. Warto przeczytać.
W numerze czekają na Was ponadto:
- Rabaty w oprawie – Wszyscy lubimy porządek i harmonię. Na działce możemy je wprowadzić na wiele sposobów. Jednym z nich jest zastosowanie obwódek rabat. Za materiał do ich wykonania mogą posłużyć nam kamień, cegła lub wiklina. Jeszcze ciekawszym i bardziej plastycznym rozwiązaniem jest zastosowanie do tego celu różnych gatunków roślin. Obwódki roślinne dają szerokie pole do popisu i mogą być wspaniałym dopełnieniem rabaty, niczym rama dla obrazu. Podpowiadamy, jak dobierać rośliny, zakładać oraz pielęgnować takie obwódki.
- Ostatnie cięcie – Rodzaj cięcia i jego termin to jedne z bardzo ważnych aspektów uprawy roślin, wpływające m.in. na ich kondycję, pokrój, kwitnienie, owocowanie, siłę wzrostu i zdrowotność. W sierpniu przypada termin przeprowadzania ostatnich cięć roślin w sezonie. Jakie gatunki i formy roślin można ciąć w tym czasie. Jak to poprawnie robić? Dlaczego przestrzeganie terminu cięcia jest ważne? Na te ważne pytania znajdziecie odpowiedzi w artykule.
- Pomidory na medal – Pomidor to dosyć kapryśne warzywo, przez cały okres uprawy wymaga doglądania i sumiennej pielęgnacji. Sezon w pełni. Trwają zbiory tych warzyw, niektóre już przetwarzamy, ale nadal mamy wpływ na jakość i wielkość plonu późniejszych odmian. Wyjaśniamy jakie zabiegi pielęgnacyjne są teraz najważniejsze dla osiągniecia wysokiej jakości pomidorów.
- Jesienny warzywnik na bogato – Na jesienny warzywnik warto dobrać gatunki niewrażliwe na skracający się dzień (mniej światła) i okresowe spadki temperatur, a które wydadzą jeszcze dość dobry plon. Pomysłów na zagospodarowanie grządek jesienią może być wiele. Ważne jednak, aby warzywnik obfitował w różnorodne gatunki i zdobił działkę. Prezentujemy gotową do realizacji propozycję jesiennego warzywnika.
- ABC sadzenia truskawek – Dobrze jest mieć na działce ulubione truskawki. Druga połowa sierpnia to idealny moment na założenie nowego nasadzenia. Rośliny te są dość łatwe w uprawie, a przy zachowaniu odpowiednich zasad pielęgnacji już na przełomie V i VI będziemy cieszyć się wyśmienitym smakiem własnych owoców. Wyjaśniamy jak dobrze przeprowadzić tę czynność, by się nie zawieść.
- Różowe owoce – Na działce warto znaleźć miejsce dla roślin oryginalnych pod względem barwy owoców. Różowe śliwki, winogrona, minikiwi, borówki czy porzeczki budzą nasze zainteresowanie, bo różnią się od typowych owoców danego gatunku, a często są bardzo smaczne i atrakcyjne. Prezentujemy godne uwagi odmiany o wyróżniających się różową barwą owocach idealne na każdą działkę.
- Kamień a woda – Kamień naturalny jest niezastąpiony w ogrodach i na działkach. Okazuje się jednak, że nie każdy kamień można zastosować jako element aranżacji, która będzie miała kontakt z wodą. Istnieją rodzaje skał bardzo odpornych na kontakt z wodą. Ale jest także duża grupa kamieni, które nie powinny być stosowane jako element oczek wodnych, strumieni ani fontann. Wyjaśniamy co zatem najlepiej wybrać i jak poradzić sobie z niską odpornością na wilgoć w przypadku niektórych z nich.