Udział przedstawicieli Okręgu Pomorskiego PZD w Gdańsku w Gdyńskim projekcie „We Make Transition!”
2811.2024
W dniach 25.10.2024 r., 16.11.2024 r. i 23.11.2024 r. w Konsulacie Kultury w Gdyni odbyło się pierwsze spotkanie w związku z wejściem w kolejną fazę projektu We Make Transition! poświęconego narastającym światowym problemom dotyczącym klimatu, środowiska, nadmiaru odpadów, jakości powietrza i zarządzania zasobami wodnymi, działania na rzecz ochrony przyrody i dbałości o jakość życia w zurbanizowanym otoczeniu.
Miasto Gdynia, we współpracy z Bałtyckim Instytutem Spraw Europejskich i Regionalnych, od ponad roku jest partnerem w projekcie We Make Transition!, którego celem jest zbudowanie międzysektorowej współpracy oraz zaangażowania różnych grup społecznych i instytucji w temacie zrównoważonego rozwoju w krajach regionu Morza Bałtyckiego.
Do serii trzech spotkań-warsztatów pod nazwą „Gdynia Transition Arena”, Urząd Miasta w Gdyni zwrócił do mieszkańców, przedsiębiorców, aktywistów, przedstawicieli organizacji pozarządowych, urzędników miejskich, decydentów oraz władz Okręgu Pomorskiego Polskiego Związku Działkowców w Gdańsku o uczestnictwo w projekcie.
W projekcie „Gdynia Transition Arena” z ramienia Gdyńskiego Kolegium Prezesów Rodzinnych Ogrodów Działkowych uczestniczył Pan Władysław Kurchan – przewodniczącego kolegium oraz przedstawiciel Zarządu Rodzinnego Ogrodu Działkowego im. W. Sikorskiego w Gdyni Pan Grzegorz Drozdowski.
W trakcie trwania projektu uczestnicy mieli możliwość do poszerzenia wiedzy i horyzontów o nowe pomysły na radzenie sobie z wyzwaniami, z jakimi mierzą się wszystkie kraje w zakresie rozwiązań na rzecz zrównoważonego rozwoju eko-społecznego. Dodatkowo uczestnicy projektu w trakcie warsztatów wspólnie dzielili się posiadaną wiedzą, pomysłami rozwiązującymi problemy
w dziedzinie zmniejszenia odpadów komunalnych, zanieczyszczenia powietrza, wód gruntowych, gleby itp.
W trakcie projektu uczestnicy wysłuchali kilku ciekawych wykładów, które były prezentowane przez osoby posiadające doświadczenie w dziedzinie zarządzania odpadami wielkogabarytowymi, przejścia od gospodarki liniowej do gospodarki o obiegu zamkniętym. Jak również zrównoważonej turystyki w otoczeniu środowiska naturalnego – bliskości z naturą w zurbanizowanej aglomeracji miejskiej.
Projekt zakładał trzy kierunki zrównoważonego rozwoju w trzech tematach: Urban Garden – jak w miejskich warunkach prowadzić uprawę ziół, warzyw i owoców, aby jednocześnie wzbogacać bioróżnorodność w naszej najbliższej okolicy, ReThink – jak wykorzystać to, co już mamy i dać produktom drugie życie, wytwarzając mniej śmieci, GreenLocator – zmapowanie i promowanie miejsc działających w duchu zrównoważonego rozwoju – zarówno restauracji, kawiarni, sklepów, jak i lokalizacji poidełek, usług naprawczych i punktów wymiany przedmiotów.
Należy pokreślić, że uczestniczy spotkania w przedstawianych pomysłach na zieloną Gdynię w wielu dziedzinach życia społecznego miasta Gdyni dostrzegają rodzinne ogrody działkowe jako grupę społeczną, która samodzielnie dbają o zieleń w obrębie własnego działania. Poprzez zrównoważoną gospodarkę bioróżnorodności, kompostowania, segregacji śmieci, odpoczynku, zdrowego trybu życia, rekreacji na łonie natury i pokoleniowego przekazywania nabytej wiedzy i umiejętności w ochronie przyrody.
Uczestnicy projektu w wizji przyszłości spostrzegają miasto Gdynię jako:
- miasto wspierające i propagujące zielone programy,
- Rodzinne Ogrody Działkowe w każdej dzielnicy miasta,
- przedszkola i szkoły współpracujące z ROD,
- ogródki sąsiedzkie służące do integracji społecznej,
- zielone planowanie przestrzenne,
- wykorzystywanie deszczówki w toaletach,
- obieg zamknięty przy wykorzystaniu opakowań na żywność i wiele innych wizji.
W ostatnim dniu spotkania uczestnicy zdecydowali na wybór (pilotażowego) projektu, który zostanie dostarczony władzom miasta Gdyni do jego praktycznego wykorzystania. Pomysłodawcy zatytułowali swój projekt jako „Kulinarny Recykling – zero jednorazówek na miejskich Eventach”, którego celem jest wykorzystanie opakowań i naczyń do wielokrotnego użytku w obiegu zamkniętym podczas imprez lokalnych.
Organizatorzy projektu „Gdynia Transition Arena”, poinformują władze miasta o pozostałych innowacyjnych projektach wypracowanych przez uczestników na „Zieloną Gdynię”.
Poniżej link do strony: We Make Transition! - na portalu Gdynia Moje Miasto
https://klimat.um.gdynia.pl/post/587701
Grzegorz Drozdowski
Członek Okręgowej Rady Pomorskiej PZD w Gdańsku