Porady ogrodnicze na kwiecień

1504.2015

● Wiosenne porządki Pogoda sprzyja przebywaniu na działce i wiosennym porządkom. Odkrywamy rośliny, usuwamy uschnięte, zeszłoroczne pędy i liście bylin, przycinamy gałęzie. Podczas tych prac gromadzimy dużo odpadków organicznych, które warto kompostować (pamiętajmy o zakazie ich spalania – w większości gmin naruszenie go skutkuje grzywną!). Na działce nic nie powinno się zmarnować. Również odpadki kuchenne nadają się do kompostowania. Nowoczesne termokompostowniki i stymulatory procesu kompostowania umożliwiają uzyskanie wartościowego nawozu już w 4 miesiące! Kompostownik najlepiej umieścić w miejscu mniej widocznym i ocienionym. W sprzedaży są estetyczne i pojemne termokompostowniki oraz stymulatory (www.dzialkowiecsklep.pl tel. 22 101 34 34), warto z nich skorzystać w tym sezonie i samemu tanio wyprodukować najlepszy dla roślin nawóz organiczny. Więcej o kompostowaniu – w „Działkowcu” i „Moim Ogródku”.

● Cebulowe na lato Od połowy kwietnia sadzimy rośliny cebulowe, takie jak lilie, dalie, pacioreczniki i mieczyki, a także mniej znane – eukomisy, galtonie, iksje, jaskry, kalie. To niezwykle dekoracyjne rośliny, których urodę i zapach docenimy latem. Spośród tysięcy odmian, wiele ciekawych i niespotykanych gdzie indziej, znajdziemy w sklepie wysyłkowym na www.dzialkowiecsklep.pl tel. 22 101 34 34.

● Chronić, ale mądrze! Stosowanie środków ochrony roślin wymaga rozwagi, tak aby przy okazji zabiegu nie zaszkodzić sobie, sąsiadom oraz nie wytruć owadów zapylających i innych organizmów pożytecznych, które – gdy im nie przeszkadzamy – często same potrafią skutecznie ograniczyć szkodniki. Zwracajmy więc uwagę aby stosowane preparaty były właściwie dobrane oraz selektywne (tzn. zwalczały tylko to, co chcemy zwalczyć) i bezpieczne dla pszczół. Powinniśmy je stosować wcześnie rano albo wieczorem, przed/po oblocie pszczół. Więcej na temat bezpiecznego i skutecznego stosowania chemicznych środków ochrony roślin można przeczytać w kwietniowym „Działkowcu”.

Więcej porad pod poniższym adresem:

Porady ogrodnicze na kwiecień