Dziennik Bałtycki - dziś o altanach działkowych

0508.2015

k13470490W dzisiejszym wydaniu Dziennika Bałtyckiego znajdą Państwo rzetelny artykuł o altanach działkowych, dotychczasowych problemach, zmianach w przepisach oraz powodów tych zmian. Należy podkreślić, że ogromną rolę w zmianach odegrał Polski Związek Działkowców oraz zainicjowany przez niego komitet obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej "Stop rozbiórkom altan".

Przypomnijmy, że ze względu na szereg niekorzystnych a czasem wręcz absurdalnych orzeczeń organów nadzoru budowlanego i sądów administracyjnych doszło do pewnego patu prawnego. Brak legalnej i prawnej definicji altany działkowej doprowadził do sytuacji, w której definicja altany w ROD była wywodzona od ozdobnej altany wypoczynkowej w parkach i założeniach przypałacowych (lekka konstrukcja, ażurowa, przykryta daszkiem). W związku z tym wszystkie altanki na ogródkach działkowych były zagrożone stosowaniem niekorzystnej i absurdalnej interpretacji w postępowaniach organów nadzoru budowlanego, co mogłoby prowadzić nawet do ich rozbiórki.

Zmiana, zainicjowana przez PZD, pozwoliła odetchnąć działkowcom. Od końca kwietnia 2015 r. obowiązuje już zmiana w prawie budowlanym i ustawie o rodzinnych ogrodach działkowych, która wprowadziła i definicję altany działkowej i inne związane z nią regulacje.

Zachęcamy do lektury dzisiejszego wydania Dziennika Bałtyckiego oraz do odwiedzenia naszych stron, w tym strony www.pzd.pl aby poznać jeszcze więcej szczegółów.