Dolny Śląsk dzieli się doświadczeniem w zakresie paneli słonecznych

1108.2015

Panele słoneczne - odnawialne źródła energii na działkach - to artykuł przygotowany przez  Jadwigę Kamińską z Okręgowego Zarządu Sudeckiego PZD w Szczawnie Zdroju a zamieszczony na stronie Krajowej Rady PZD.

W artykule możemy zapoznać się z podstawami formalno-prawnymi jakie są stawiane przed działkowcami w przypadku kiedy takie panele chcą zastosować na swoich ogródkach działkowych. Zachętą do montażu paneli może być doświadczenie, które zebrali działkowcy z tego okręgu:

Nabycie i montaż panela jest proste i niezbyt kosztowne. Pan Piotr – działkowiec w jednym z ROD w Okręgu Sudeckim, nabył panel używany, po regeneracji i zamontował go we własnym zakresie. Aby zgromadzić i przetworzyć uzyskany prąd celem podpięcia do instalacji elektrycznej w altance potrzebne są dodatkowe urządzenia: akumulator, regulator napięcia, przetwornica prądu. Uzyskanej energii wystarcza na oświetlenie altanki, zasilenie czajnika elektrycznego, suszarki do warzyw, wiertarki a nawet lodówki. Działkowiec jest bardzo zadowolony z włożonej pracy i wykonanej inwestycji. To idealne rozwiązanie – mówi Pan Piotr- zwłaszcza w ogrodach, które nie posiadają sieci elektrycznej.

Pełna treść artykułu pod linkiem: Panele słoneczne - odnawialne źródła energii na działkach