Jaka przyszłość ogrodów działkowych w Tczewie?

2608.2015

O przyszłość ogrodów działkowych w Tczewie zapytał portal www.tcz.pl w artykule: Jaka przyszłość ogródków działkowych? Czy młodzi będą tam chcieli wypoczywać?

Jak można przeczytać w artykule - każdy z działkowców w Tczewie może spać spokojnie. Miasto Tczew bowiem bardzo dobrze z działkowcami współpracuje, czego dowodem są najbliższe Krajowe Dni Działkowca organizowane już w najbliższą sobotę. Wszyscy wiemy, że podejście do działek jest bardzo różne. Stereotyp mówi o tym, że starsi działkowcy preferują działki ogrodnicze, a młodsi działki rekreacyjne, na którym mogą zrobić grilla. Stereotyp jednak stereotypem, jednakże jak wynika z naszych doświadczeń: ogródki działkowe cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem, nie tylko starszych ale i młodszych, a także całych rodzin. Wniosek taki wyciągamy po organizowanych przez nasz szkoleniach dla nowych działkowców, gdzie w tej chwili przeważającą większością są właśnie młode małżeństwa. Cieszymy się z tego, ponieważ właśnie takim działaniom przyświeca idea tworzenia ogrodów działkowych. Co więcej, a co również zaskakuje, osoby te traktują swoje "działkowanie" jako hobby, lubią tworzyć i majsterkować, uczą się sami i korzystają z poradnictwa w zakresie pielęgnacji roślin i z swoich działek tworzą małe cudeńka architektury ogrodowej.

Miasto Tczew nie planuje na razie żadnych działań likwidacyjnych. Jak jest w innych ogrodach działkowych prowadzonych przez nasz Okręg? W zdecydowanej większości ogrodów działkowych nie prowadzi się żadnych działań likwidacyjnych. Ze względu na koszty przeprowadzania takich czynności - miasta podejmują temat likwidacji tylko wtedy kiedy na terenie ogrodu ma powstać jakaś inwestycja celu publicznego, najczęściej droga. Taką sytuację mieliśmy w ostatnim okresie w ROD "Nad Nogatem" w Malborku gdzie część ogrodu została podcięta w związku z rozbudową ogrodu, taką sytuację mieliśmy także w Gdańsku w ciągu ostatnich kilku lat. Oczywiście tkanka miast i gmin nie jest czymś stałym i kolejne inwestycje drogowe w różnych gminach są przygotowywane, jednakże okręg gdański stara się tak współpracować aby jakiekolwiek działania likwidacyjne wyprzedzać i w miarę możliwości uprzedzać działkowców o podejmowanych decyzjach.

Jednocześnie możemy przypomnieć, że staramy się regulować prawa do nieruchomości ogrodowych tam gdzie tego tytułu prawnego w jakiś sposób brakuje. O tym ostatnio informowaliśmy w artykule: Kolejne regulacje w Gdańsku

W każdym kierunku w jakim działamy, mamy wyznaczone ścieżki postępowania. W niektórych sprawach te ścieżki są krótsze, w niektórych dłuższe.

Staramy się także, aby ogrody działkowe jak najszerzej otwierały się na członków wspólnot lokalnych, w taki sposób jak to możliwe. Swoim doświadczeniem w tej materii mogą pochwalić się ogrody działkowe w Tczewie i niewątpliwie to zrobią w najbliższą sobotę.