ROD "Akacja" w Gdańsku już po zakończeniu likwidacji

3009.2015

Inwestycja Pomorskiej Kolei Metropolitalnej realizowana na pomorzu w latach 2012 - 2015 dotknęła dwa ogrody w Gdańsku: Akacja i Niedźwiednik. Inwestycja była prowadzona w oparciu o przepisy ustawy o przygotowaniu finałowego turnieju Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012 czyli tzw. specustawy Euro. W związku z powyższym rola PZD była w tym zakresie mocno ograniczona, jednakże mimo to tak Okręgowy Zarząd w Gdańsku jak i oba zarządy ogrodów działkowych działały na rzecz pomniejszenia negatywnych skutków jakie mogliby odczuwać działkowcy oraz odpowiedniego zabezpieczenia ogrodów.

IMG_0767

(zdjęcie terenu ROD z nasypu kolejowego)

Rodzinny Ogród Działkowy "Akacja" położony w malowniczym otoczeniu został postawiony w bardzo niekorzystnej sytuacji - inwestycja kolejowa przecięła go dokładnie w połowie. Skalę zniszczeń można jeszcze obejrzeć na zdjęciach systemu google maps pod linkiem: Lokalizacja ROD "Akacja"- wystarczy tylko wybrać podgląd satelitarny.

IMG_0721

(odtworzone ogrodzenie oraz strefa zielona pomiędzy torowiskiem a ogrodem)

Na pewno nie był to widok, który tchnął nadzieją, mimo to zarząd ogrodu starał sięreagować na wszystkie problemy jakie występowały w toku inwestycji i zgłaszał je do Okręgowego Zarządu w Gdańsku. Wspólnie rozwiązywaliśmy wiele kwestii ważnych dla ogrodu: odtworzenie ogrodzenia, zapewnienie przejścia pomiędzy ogrodami, zapewnienie ciągu linii energetycznych i wodociągowych.

IMG_0748

(przejście wykonane pod torowiskiem pomiędzy dwoma terenami ogrodu działkowego)

1 września 2015 r. działkowcy mogli już poczuć skutki inwestycji. Na tory kolei metropolitalnej wyjechały pierwsze pociągi. Wartym podkreślenia jest fakt, że władze województwa pomorskiego uważają niniejsza inwestycję jako kluczową dla naszego regionu. Więcej informacji na temat PKM znaleźć można na: http://www.pkm-sa.pl

IMG_0769

(pociąg PKM przejeżdżający pomiędzy terenami ogrodu)

Kolej metropolitalna ma za zadanie połączyć mieszkańców regionu, ułatwić poruszanie się po Trójmieście i samych Kaszubach (w przyszłości mają być uruchomione połączenia do Kościerzyny) i być dodatkowym sposobem dotarcia na gdańskie lotnisko. Najważniejsze dla nas to to, że pomimo rozdzielenia terenów ogrodu Akacja - nie podzielono działkowców. Ponadto w pobliżu ogrodu utworzono zbiornik retencyjny z urządzeniami rekreacyjnymi, które zapewne posłużą kolejnym pokoleniom działkowców.